Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Montepuez, 15 august 2019 Montepuez

Stins · ultima detecție 23 aug. 2019, 11:07 UTC

Focul a pornit pe 15 august 2019 în Montepuez, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.000 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 75-lea ca mărime din Cabo Delgado din 2016 (din 75 cu pagină). Al 212-lea din Mozambic în 2019, din 212.

Suprafață arsă
3.000ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
15 aug. 2019 – 23 aug. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
15 aug.
2019
Focare termice
109
într-un singur focar: 46 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
59MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 aug.23 aug.
23 aug. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

15 aug. 2019 · 18 MW · 3 16 aug. 2019 · 22 MW · 9 17 aug. 2019 · 28 MW · 7 18 aug. 2019 · 121 MW · 22 19 aug. 2019 · 3 MW · 2 20 aug. 2019 · 51 MW · 17 21 aug. 2019 · 101 MW · 22 22 aug. 2019 · 100 MW · 10 23 aug. 2019 · 87 MW · 17
15 aug. 18 aug. 21 aug. 23 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
43km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început.

Zona mai arsese

26 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 782 ha în 2016.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (30 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Montepuez a început aici
    3.018 ha a ajuns pe 15 aug.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 aug. 29,9 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 34
16 aug. 29,8 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
17 aug. 29,6 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 aug. 28,9 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 37
19 aug. 28,7 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 38
20 aug. 28,3 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 33
21 aug. 27,7 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 37
22 aug. 28,5 °C 38 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 37
23 aug. 28,6 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
24 aug. după 29,2 °C 43 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 31
25 aug. după 30,9 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 30
26 aug. după 31,5 °C 30 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 33
27 aug. după 31,0 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 37
28 aug. după 30,3 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
29 aug. după 29,0 °C 40 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 aug. după 29,5 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
31 aug. după 29,4 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
1 sept. după 29,5 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 sept. după 30,4 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 34,5 și o umiditate minimă de 31 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 34,5
Umiditate minimă 31 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mecula, noiembrie 2021
15.400 ha 19 zile FWI 34,0 Umiditate min. 31 % la 137 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,8 mm pe 27 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
3.932 ha
suprafață mediană
7 %
au trecut de 10.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 7 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.000 ha față de o mediană de 3.932 ha) și a durat 9 zile, față de 10 zile.

La 8 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 7 din 15, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 aug. 2019
După · 30 aug. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 109Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Montepuez?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 august 2019 și 23 august 2019 (9 zile). Perimetrul îl datează între 16 august 2019 și 23 august 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.000 hectare (30,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Montepuez (3.018 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,9 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 3.932 ha; 7 % au trecut de 10.000 ha. La 8 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 16 august 2019 → 15 august 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 august 2019 – 23 august 2019. 109 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.