Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Monghsat, 12 martie 2021 Monghsat

Stins · ultima detecție 30 mar. 2021, 06:42 UTC

Focul a pornit pe 12 martie 2021 în Monghsat, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.369 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 443-lea ca mărime din Shan din 2016 (din 625 cu pagină). Al 138-lea din Myanmar în 2021, din 190.

Suprafață arsă
2.369ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
12 mar. 2021 – 29 mar. 2021
Comune afectate
1
comune
A început pe
12 mar.
2021
Focare termice
85
într-un singur focar: 285 MW
Pericol la început
35
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
355MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 12 mar.29 mar.
30 mar. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

12 mar. 2021 · 2 MW · 1 15 mar. 2021 · 14 MW · 4 17 mar. 2021 · 2.127 MW · 23 18 mar. 2021 · 110 MW · 8 19 mar. 2021 · 97 MW · 5 20 mar. 2021 · 3 MW · 1 22 mar. 2021 · 1.604 MW · 26 25 mar. 2021 · 5 MW · 1 26 mar. 2021 · 45 MW · 2 28 mar. 2021 · 104 MW · 8 29 mar. 2021 · 60 MW · 3 30 mar. 2021 · 89 MW · 3
17 mar. 22 mar. 28 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
41km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 31 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,7 mm pe 4 apr..

Zona mai arsese

66 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 794 ha în 2016, 1.007 ha în 2017, 636 ha în 2018, 921 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.563 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 10 % din suprafața pe care o are București (24 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Monghsat a început aici
    2.380 ha a ajuns pe 12 mar.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită1,5 ha
Locuitori≈ 600

În perimetru se aflau aproximativ 1,5 ha construite și locuiau aproximativ 600 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
12 mar. 33,7 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 35
13 mar. 34,2 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 mar. 33,9 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 33
15 mar. 35,3 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
16 mar. 35,2 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
17 mar. 35,4 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 mar. 36,3 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
19 mar. 36,2 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 37
20 mar. 37,3 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
21 mar. 37,9 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 36
22 mar. 30,6 °C 56 % 41 km/h 6,6 mm Foarte scăzut 4
23 mar. 29,6 °C 62 % 31 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 3
24 mar. 33,1 °C 40 % 30 km/h 0,2 mm Moderat 12
25 mar. 36,1 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 25
26 mar. 34,4 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 26
27 mar. 35,5 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 29
28 mar. 35,0 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28
29 mar. 34,3 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 mar. după 35,4 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34
31 mar. după 36,0 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 35
1 apr. după 36,1 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 apr. după 37,1 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 33
3 apr. după 32,2 °C 38 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 25
4 apr. după 23,1 °C 75 % 21 km/h 8,7 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 34,6 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: 31 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 53.

FWI la pornire 34,6
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 31
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mae Ai, aprilie 2016
1.299 ha 13 zile FWI 33,4 Umiditate min. 26 % la 45 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
2.051 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 32 din 53)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.369 ha față de o mediană de 2.051 ha) și a durat 18 zile, față de 10 zile.

La 21 din 53 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

8,7 mmprima ploaie
4 apr.la 6 zile după final
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 mar., iar pe 4 apr. au căzut 8,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 32 din 53, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 5 mar. 2021
După · 5 apr. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 85Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Monghsat?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 12 martie 2021 și 29 martie 2021 (18 zile). Perimetrul îl datează între 15 martie 2021 și 22 martie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.369 hectare (23,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Monghsat (2.380 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,9 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 53. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.051 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 21 din 53 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 22 martie 2021 → 29 martie 2021.
  2. Data de început: 15 martie 2021 → 12 martie 2021.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 martie 2021 – 22 martie 2021. 85 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.