Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Mocuba, 21 septembrie 2022 Mocuba, Lugela, Milange

Stins · ultima detecție 3 nov. 2022, 11:06 UTC

Focul a pornit pe 21 septembrie 2022 în Mocuba, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 44 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 32.678 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 24-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 6-lea din Mozambic în 2022, din 206.

Suprafață arsă
32.678ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
44de zile
21 sept. 2022 – 3 nov. 2022
Comune afectate
3
districte
A început pe
21 sept.
2022
Focare termice
3.734
într-un singur focar: 193 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
935MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 sept.3 nov.
3 nov. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

21 sept. 2022 · 78 MW · 15 22 sept. 2022 · 49 MW · 3 23 sept. 2022 · 106 MW · 16 24 sept. 2022 · 279 MW · 17 25 sept. 2022 · 156 MW · 17 26 sept. 2022 · 30 MW · 3 27 sept. 2022 · 352 MW · 24 28 sept. 2022 · 911 MW · 50 29 sept. 2022 · 113 MW · 8 30 sept. 2022 · 346 MW · 36 1 oct. 2022 · 1.314 MW · 108 2 oct. 2022 · 1.221 MW · 79 3 oct. 2022 · 228 MW · 29 4 oct. 2022 · 615 MW · 62 5 oct. 2022 · 1.049 MW · 150 6 oct. 2022 · 2.139 MW · 224 7 oct. 2022 · 1.711 MW · 132 8 oct. 2022 · 1.886 MW · 101 9 oct. 2022 · 1.025 MW · 99 10 oct. 2022 · 3.086 MW · 238 11 oct. 2022 · 2.126 MW · 169 12 oct. 2022 · 1.419 MW · 144 13 oct. 2022 · 726 MW · 58 14 oct. 2022 · 630 MW · 63 15 oct. 2022 · 1.316 MW · 144 16 oct. 2022 · 2.449 MW · 266 17 oct. 2022 · 3.191 MW · 246 18 oct. 2022 · 1.124 MW · 116 19 oct. 2022 · 718 MW · 80 20 oct. 2022 · 114 MW · 13 21 oct. 2022 · 168 MW · 42 22 oct. 2022 · 2.757 MW · 258 23 oct. 2022 · 1.959 MW · 176 24 oct. 2022 · 1.885 MW · 133 25 oct. 2022 · 591 MW · 80 26 oct. 2022 · 975 MW · 101 27 oct. 2022 · 1.102 MW · 113 28 oct. 2022 · 463 MW · 53 29 oct. 2022 · 18 MW · 5 30 oct. 2022 · 191 MW · 15 31 oct. 2022 · 111 MW · 8 1 nov. 2022 · 145 MW · 15 2 nov. 2022 · 189 MW · 14 3 nov. 2022 · 76 MW · 11
21 sept. 30 sept. 9 oct. 17 oct. 27 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
41km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 4 nov..

Zona mai arsese

90 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 11.712 ha în 2016, 10.513 ha în 2017, 10.622 ha în 2018, 11.528 ha în 2019, 19.737 ha în 2020, 19.407 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 29.335 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 1,4 ori mai mare decât cea pe care o are București (327 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mocuba a început aici
    21.320 ha a ajuns pe 21 sept.
    2,4 %
  2. 11.362 ha a ajuns pe 21 sept.
    1,8 %
  3. 345 ha a ajuns pe 17 oct.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită3,8 ha
Locuitori≈ 850

În perimetru se aflau aproximativ 3,8 ha construite și locuiau aproximativ 850 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 sept. 33,2 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 sept. 33,5 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 31
23 sept. 34,2 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
24 sept. 32,9 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 31
25 sept. 32,6 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
26 sept. 34,2 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 30
27 sept. 34,9 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
28 sept. 31,3 °C 35 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 33
29 sept. 31,2 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
30 sept. 33,2 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 34
1 oct. 33,8 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
2 oct. 34,2 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 38
3 oct. 34,0 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 34
4 oct. 36,8 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
5 oct. 36,3 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
6 oct. 35,8 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
7 oct. 36,0 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
8 oct. 33,7 °C 35 % 39 km/h 0,1 mm Ridicat 36
9 oct. 34,2 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
10 oct. 34,7 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 oct. 33,3 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
12 oct. 33,0 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 37
13 oct. 34,6 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
14 oct. 36,3 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
15 oct. 36,2 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
16 oct. 34,8 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
17 oct. 34,6 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
18 oct. 33,4 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 38
19 oct. 32,5 °C 41 % 31 km/h 0,1 mm Ridicat 32
20 oct. 33,5 °C 38 % 31 km/h 1,0 mm Ridicat 25
21 oct. 36,1 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
22 oct. 36,7 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
23 oct. 36,7 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
24 oct. 37,2 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
25 oct. 36,5 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
26 oct. 38,1 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
27 oct. 38,4 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
28 oct. 38,3 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
29 oct. 32,5 °C 46 % 36 km/h 1,7 mm Moderat 17
30 oct. 31,7 °C 47 % 28 km/h 0,1 mm Moderat 21
31 oct. 37,1 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 35
1 nov. 35,3 °C 32 % 40 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 40
2 nov. 33,6 °C 35 % 34 km/h 1,7 mm Ridicat 23
3 nov. 33,0 °C 45 % 30 km/h 0,4 mm Ridicat 25
4 nov. după 34,5 °C 37 % 29 km/h 1,7 mm Moderat 20

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,5 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 24.

FWI la pornire 29,5
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Milange, septembrie 2017
12.648 ha 29 de zile FWI 30,0 Umiditate min. 26 % la 63 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
4.832 ha
suprafață mediană
17 %
au trecut de 10.000 ha
4,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 24)

A fost de 6,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 44 de zile, față de 12 zile.

Doar 1 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,7 mmprima ploaie
4 nov.a doua zi după final
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 nov., iar pe 4 nov. au căzut 1,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 24, cu o mediană de 4,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 sept. 2022
După · 10 nov. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 6 octombrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 228 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 80: de 5,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5228 µg/m³
Zile peste prag33 de zile
PM10326 µg/m³
Grosime optică1,89
19 sept.29 sept.9 oct.19 oct.29 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3.734Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mocuba?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 septembrie 2022 și 3 noiembrie 2022 (44 de zile). Perimetrul îl datează între 28 septembrie 2022 și 30 octombrie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 32.678 hectare (326,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Mocuba (21.320 ha, 2,4 %); Lugela (11.362 ha, 1,8 %); Milange (345 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,4 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 4.832 ha; 17 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 octombrie 2022 → 3 noiembrie 2022.
  2. Data de început: 28 septembrie 2022 → 21 septembrie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 septembrie 2022 – 30 octombrie 2022. 3.734 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.