Incendiul de la Milengi, 17 iulie 2026 Milengi, Mansa, Chembe
Focul a pornit pe 17 iulie 2026 în Milengi, Zambia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 54 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 167.326 hectare, împărțit între 4 comune.
Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.
Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:
- 169.563 haMilengi3 august 2026 · 20 de zile
- 74.810 haMwenseiulie 2026 · 35 de zile
- 64.353 haChembe16 iulie 2026 · 43 de zile
- 30.881 haMansa18 iulie 2026 · 50 de zile
- 8.770 haSamfyaaugust 2026 · 20 de zile
- 8.710 haSakania8 august 2026 · 18 zile
- 8.318 haMansa25 iulie 2026 · 31 de zile
- 8.178 haMilengi21 iulie 2026 · 21 de zile
Este al 9-lea ca mărime din Luapula din 2016 (din 534 cu pagină). Al 6-lea din Zambia în 2026, din 619.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 167.326ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 54de zile
- 17 iul. 2026 – 8 sept. 2026
- Comune afectate
- 4
- districte
- A început pe
- 17 iul.
- 2026
- Focare termice
- 6.127
- într-un singur focar: 167 MW
- Pericol la început
- 36
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 1,1GW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
Zona mai arsese
94 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 67.765 ha în 2016, 72.085 ha în 2017, 73.628 ha în 2018, 68.876 ha în 2019, 78.357 ha în 2020, 77.320 ha în 2021, 56.425 ha în 2022, 49.559 ha în 2023, 59.760 ha în 2024, 69.359 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 158.065 ha care arseseră deja.
- 31.291 ha Incendiul de la Milengi, august 2021 41.279 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 27.743 ha Incendiul de la Milengi, august 2019 29.893 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 25.108 ha Incendiul de la Milengi, august 2017 37.052 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 21.950 ha Incendiul de la Milengi, august 2018 24.279 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 17.081 ha Incendiul de la Milengi, august 2025 23.838 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 16.671 ha Incendiul de la Mansa, august 2020 280.384 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 14.273 ha Incendiul de la Milengi, august 2022 15.974 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 13.101 ha Incendiul de la Milengi, august 2020 25.575 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Milengi a început aici84.466 ha a ajuns pe 17 iul.14 %
-
71.514 ha a ajuns pe 18 iul.9,3 %
-
11.392 ha a ajuns pe 17 iul.5,2 %
-
985 ha a ajuns pe 14 aug.0,3 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru se aflau aproximativ 196 ha construite și locuiau aproximativ 19.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 iul. | 25,1 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 18 iul. | 25,1 °C | 30 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 19 iul. | 26,2 °C | 26 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 20 iul. | 27,5 °C | 27 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 21 iul. | 28,4 °C | 28 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 22 iul. | 27,9 °C | 35 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 23 iul. | 27,7 °C | 40 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 24 iul. | 27,4 °C | 35 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 25 iul. | 26,8 °C | 34 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 26 iul. | 25,4 °C | 40 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 27 iul. | 25,4 °C | 39 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 28 iul. | 26,7 °C | 32 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 29 iul. | 27,3 °C | 32 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 30 iul. | 27,4 °C | 29 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 31 iul. | 26,9 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 1 aug. | 25,1 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 2 aug. | 24,5 °C | 31 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 3 aug. | 25,1 °C | 35 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 4 aug. | 26,1 °C | 34 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 5 aug. | 26,3 °C | 33 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 6 aug. | 27,0 °C | 37 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 7 aug. | 27,6 °C | 40 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 8 aug. | 27,2 °C | 40 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 9 aug. | 27,7 °C | 40 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 10 aug. | 29,7 °C | 33 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 11 aug. | 29,7 °C | 32 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 12 aug. | 29,4 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 13 aug. | 26,9 °C | 39 % | 51 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 14 aug. | 25,7 °C | 38 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 15 aug. | 25,2 °C | 36 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 16 aug. | 25,2 °C | 33 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 17 aug. | 26,3 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 18 aug. | 27,4 °C | 23 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 19 aug. | 27,0 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 20 aug. | 27,0 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 21 aug. | 27,7 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 22 aug. | 28,7 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 23 aug. | 29,0 °C | 31 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 24 aug. | 30,3 °C | 32 % | 41 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 25 aug. | 29,5 °C | 36 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 26 aug. | 30,1 °C | 38 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 27 aug. | 29,0 °C | 40 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 28 aug. | 27,6 °C | 39 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 29 aug. | 28,4 °C | 37 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 30 aug. | 30,0 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 31 aug. | 30,5 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 1 sept. | 30,5 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 2 sept. | 30,0 °C | 33 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 3 sept. | 30,1 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 4 sept. | 31,1 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 5 sept. | 29,3 °C | 37 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 6 sept. | 29,9 °C | 40 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 7 sept. | 30,1 °C | 38 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 8 sept. | 28,5 °C | 34 % | 46 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 38 |
| 9 sept. după | 27,3 °C | 38 % | 48 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 10 sept. după | 28,4 °C | 37 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 11 sept. după | 30,6 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 12 sept. după | 31,9 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 13 sept. după | 31,9 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 14 sept. după | 31,7 °C | 29 % | 38 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 38 |
| 15 sept. după | 31,8 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 16 sept. după | 31,6 °C | 24 % | 38 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 17 sept. după | 30,3 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 18 sept. după | 30,6 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 16 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 127 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 53: de 3,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 6.127Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 25.575 haMilengi23 august 2020 · 24 de zile · la 7 km
- 41.279 haMilengi6 august 2021 · 38 de zile · la 12 km
- 169.563 haMilengi3 august 2026 · 20 de zile · la 17 km
- 29.893 haMilengi10 august 2019 · 38 de zile · la 18 km
- 30.020 haMilengi26 iulie 2024 · 29 de zile · la 26 km
- 24.279 haMilengi9 august 2018 · 37 de zile · la 34 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Milengi?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 iulie 2026 și 8 septembrie 2026 (54 de zile). Perimetrul îl datează între 24 iulie 2026 și 2 septembrie 2026.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 167.326 hectare (1.673,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 4 comune: Milengi (84.466 ha, 14 %); Mansa (71.514 ha, 9,3 %); Chembe (11.392 ha, 5,2 %); Samfya (985 ha, 0,3 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 31,1 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zambia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 13 poligoane grupate în această fișă.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 iulie 2026 – 2 septembrie 2026. 6.127 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.