Sari la conținut
worldfires
AU · Australia · –

Incendiul de la Menzies, decembrie 2019 Menzies, Laverton

Stins · ultima detecție 2 ian. 2020, 15:57 UTC

Focul a pornit pe 22 decembrie 2019 în Menzies, Australia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 56.060 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 16-lea ca mărime din Western Australia din 2016 (din 427 cu pagină). Al 36-lea din Australia în 2019, din 288.

Suprafață arsă
56.060ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
22 dec. 2019 – 2 ian. 2020
Comune afectate
2
zone de administrație locală
A început pe
22 dec.
2019
Focare termice
2.665
într-un singur focar: 655 MW
Pericol la început
62
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
5,3GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 dec.2 ian.
2 ian. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

22 dec. 2019 · 36 MW · 4 23 dec. 2019 · 1.185 MW · 83 24 dec. 2019 · 304 MW · 64 25 dec. 2019 · 2.748 MW · 184 26 dec. 2019 · 4.557 MW · 214 27 dec. 2019 · 2.528 MW · 253 28 dec. 2019 · 5.082 MW · 349 29 dec. 2019 · 41.390 MW · 1125 30 dec. 2019 · 2.075 MW · 168 31 dec. 2019 · 1.508 MW · 100 1 ian. 2020 · 1.116 MW · 90 2 ian. 2020 · 720 MW · 31
22 dec. 25 dec. 29 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

48°maximă
66km/h · rafală maximă
6%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 10,8 mm pe 3 ian..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,4 ori mai mare decât cea pe care o are București (561 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Menzies a început aici
    46.452 ha a ajuns pe 22 dec.
    0,4 %
  2. 9.911 ha a ajuns pe 27 dec.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 dec. 43,5 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 62
19 dec. 47,6 °C 6 % 62 km/h 0,0 mm Foarte extrem 89
20 dec. 36,1 °C 18 % 53 km/h 2,2 mm Foarte ridicat 48
21 dec. 32,2 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 dec. 38,5 °C 18 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 56
23 dec. 45,7 °C 11 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 66
24 dec. 43,6 °C 13 % 64 km/h 0,0 mm Foarte extrem 82
25 dec. 39,2 °C 19 % 53 km/h 0,0 mm Extrem 67
26 dec. 42,2 °C 14 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 68
27 dec. 44,3 °C 11 % 58 km/h 0,0 mm Foarte extrem 79
28 dec. 42,8 °C 13 % 66 km/h 0,0 mm Foarte extrem 91
29 dec. 45,5 °C 6 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 70
30 dec. 35,3 °C 15 % 50 km/h 0,0 mm Foarte extrem 71
31 dec. 33,1 °C 14 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 61
1 ian. 37,9 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
2 ian. 45,4 °C 11 % 63 km/h 0,0 mm Foarte extrem 83
3 ian. după 34,5 °C 27 % 47 km/h 10,8 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 62,5 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 9 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 21.

FWI la pornire 62,5
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 9
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Menzies, octombrie 2017
13.258 ha 4 zile FWI 58,6 Umiditate min. 20 % la 120 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

7 zile
durată mediană
7.080 ha
suprafață mediană
33 %
au trecut de 10.000 ha
2,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 13 din 21)

A fost de 7,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 12 zile, față de 7 zile.

Doar 2 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

10,8 mmprima ploaie
3 ian.a doua zi după final
66km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 ian., iar pe 3 ian. au căzut 10,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 21, cu o mediană de 2,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 dec. 2019
După · 9 ian. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 2.665Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Australia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Menzies?
GWIS (Copernicus) îl datează între 22 decembrie 2019 și 2 ianuarie 2020: 12 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 56.060 hectare (560,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Menzies (46.452 ha, 0,4 %); Laverton (9.911 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 47,6 °C, o umiditate minimă de 6 % și rafale de 66 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 91, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Australia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2017 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 7.080 ha; 33 % au trecut de 10.000 ha. Doar 2 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 000 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 000.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 2.665 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.