Sari la conținut
worldfires
ET · Etiopia · –

Incendiul de la Melekoza, 2 ianuarie 2019 Loma Bosa, Esira, Melekoza

Stins · ultima detecție 18 ian. 2019, 10:40 UTC

Focul a pornit pe 2 ianuarie 2019 în Melekoza, Etiopia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 11.484 hectare, împărțit între 4 comune.

Este al 8-lea ca mărime din SNNPR din 2016 (din 161 cu pagină). Al 15-lea din Etiopia în 2019, din 220.

Suprafață arsă
11.484ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
2 ian. 2019 – 17 ian. 2019
Comune afectate
4
districte
A început pe
2 ian.
2019
Focare termice
472
într-un singur focar: 124 MW
Pericol la început
24
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
187MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 ian.17 ian.
18 ian. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

2 ian. 2019 · 21 MW · 5 3 ian. 2019 · 38 MW · 3 4 ian. 2019 · 235 MW · 29 5 ian. 2019 · 122 MW · 8 6 ian. 2019 · 33 MW · 3 7 ian. 2019 · 16 MW · 1 8 ian. 2019 · 209 MW · 20 9 ian. 2019 · 79 MW · 18 10 ian. 2019 · 85 MW · 21 11 ian. 2019 · 717 MW · 112 12 ian. 2019 · 1.075 MW · 109 13 ian. 2019 · 368 MW · 77 14 ian. 2019 · 125 MW · 49 15 ian. 2019 · 40 MW · 10 16 ian. 2019 · 15 MW · 3 17 ian. 2019 · 2 MW · 2 18 ian. 2019 · 7 MW · 2
2 ian. 6 ian. 12 ian. 18 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
38km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 21 de zile când a început.

Zona mai arsese

32 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.419 ha în 2016, 737 ha în 2017, 25 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.638 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 49 % din suprafața pe care o are București (115 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 8.853 ha a ajuns pe 3 ian.
    7,4 %
  2. 1.572 ha a ajuns pe 8 ian.
    1,5 %
  3. Melekoza a început aici
    1.054 ha a ajuns pe 2 ian.
    0,6 %
  4. 88 ha a ajuns pe 4 ian.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 ian. 34,2 °C 32 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 24
3 ian. 34,7 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 24
4 ian. 35,2 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 28
5 ian. 34,7 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
6 ian. 34,3 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
7 ian. 34,2 °C 23 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 ian. 35,0 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 ian. 34,9 °C 14 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 34
10 ian. 35,5 °C 13 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 36
11 ian. 35,1 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 37
12 ian. 35,0 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
13 ian. 35,0 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 37
14 ian. 35,6 °C 14 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 37
15 ian. 36,4 °C 23 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 37
16 ian. 36,1 °C 23 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 36
17 ian. 36,1 °C 19 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 ian. după 36,0 °C 21 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 ian. după 34,9 °C 26 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 34
20 ian. după 35,6 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
21 ian. după 35,5 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
22 ian. după 36,1 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
23 ian. după 35,9 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 34
24 ian. după 35,1 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 ian. după 36,7 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 34
26 ian. după 36,6 °C 21 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 ian. după 36,4 °C 21 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 23,8 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 21 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 23,8
Umiditate minimă 32 %
Zile fără ploaie 21
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Decha, ianuarie 2021
18.484 ha 25 de zile FWI 23,1 Umiditate min. 32 % la 81 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 21,3 mm pe 22 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
3.073 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 27)

A fost de 3,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 16 zile, față de 11 zile.

Doar 3 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 15 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 17 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 27, cu o mediană de 3,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 dec. 2018
După · 24 ian. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 472Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Etiopia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Melekoza?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 ianuarie 2019 și 17 ianuarie 2019 (16 zile). Perimetrul îl datează între 5 ianuarie 2019 și 15 ianuarie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 11.484 hectare (114,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Loma Bosa (8.853 ha, 7,4 %); Esira (1.572 ha, 1,5 %); Melekoza (1.054 ha, 0,6 %); Denibu Gofa (88 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,4 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Etiopia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 3.073 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 15 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 15 ianuarie 2019 → 17 ianuarie 2019.
  2. Data de început: 5 ianuarie 2019 → 2 ianuarie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 5 ianuarie 2019 – 15 ianuarie 2019. 472 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.