Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Mbolo-Pata, ianuarie 2022 Mbolo-Pata, Vassako

Stins · ultima detecție 30 ian. 2022, 23:43 UTC

Focul a pornit pe 8 ianuarie 2022 în Mbolo-Pata, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 15.191 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 24-lea ca mărime din Bamingui-Bangoran din 2016 (din 166 cu pagină). Al 18-lea din Republica Centrafricană în 2022, din 93.

Suprafață arsă
15.191ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
8 ian. 2022 – 29 ian. 2022
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
8 ian.
2022
Focare termice
517
într-un singur focar: 105 MW
Pericol la început
47
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
173MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 ian.29 ian.
30 ian. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

8 ian. 2022 · 25 MW · 13 9 ian. 2022 · 484 MW · 39 10 ian. 2022 · 7 MW · 1 11 ian. 2022 · 126 MW · 21 12 ian. 2022 · 306 MW · 20 13 ian. 2022 · 1 MW · 1 14 ian. 2022 · 340 MW · 41 15 ian. 2022 · 101 MW · 10 16 ian. 2022 · 4 MW · 1 17 ian. 2022 · 16 MW · 4 18 ian. 2022 · 19 MW · 4 19 ian. 2022 · 338 MW · 77 20 ian. 2022 · 134 MW · 30 21 ian. 2022 · 392 MW · 37 22 ian. 2022 · 316 MW · 48 23 ian. 2022 · 703 MW · 44 24 ian. 2022 · 115 MW · 30 25 ian. 2022 · 238 MW · 42 26 ian. 2022 · 143 MW · 22 27 ian. 2022 · 3 MW · 1 28 ian. 2022 · 60 MW · 13 29 ian. 2022 · 16 MW · 6 30 ian. 2022 · 90 MW · 12
8 ian. 13 ian. 18 ian. 23 ian. 28 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
36km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 56 de zile când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 10.930 ha în 2016, 2.279 ha în 2017, 12.748 ha în 2018, 2.309 ha în 2019, 1.899 ha în 2020, 8.369 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 15.167 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 65 % din suprafața pe care o are București (152 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mbolo-Pata a început aici
    14.360 ha a ajuns pe 8 ian.
    2,8 %
  2. 1.384 ha a ajuns pe 19 ian.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 ian. 37,6 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
9 ian. 37,7 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
10 ian. 36,6 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
11 ian. 37,1 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
12 ian. 37,0 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
13 ian. 37,3 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
14 ian. 37,4 °C 16 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
15 ian. 37,2 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 50
16 ian. 34,7 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
17 ian. 33,7 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
18 ian. 33,8 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
19 ian. 34,8 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 50
20 ian. 35,1 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 54
21 ian. 35,9 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
22 ian. 37,2 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 ian. 36,8 °C 15 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 52
24 ian. 36,9 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 51
25 ian. 37,4 °C 15 % 21 km/h 0,0 mm Extrem 52
26 ian. 37,4 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 ian. 36,8 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 ian. 35,9 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 55
29 ian. 35,8 °C 12 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 56
30 ian. după 36,0 °C 12 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 55
31 ian. după 35,8 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
1 feb. după 35,5 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
2 feb. după 35,6 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 54
3 feb. după 36,2 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 feb. după 36,7 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 55
5 feb. după 36,1 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
6 feb. după 36,2 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 56
7 feb. după 36,6 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 57
8 feb. după 37,2 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 57

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 46,6 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 56 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 33.

FWI la pornire 46,6
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 56
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mbolo-Pata, ianuarie 2020
5.841 ha 15 zile FWI 47,8 Umiditate min. 17 % la 13 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
5.963 ha
suprafață mediană
33 %
au trecut de 10.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 33)

A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 22 de zile, față de 9 zile.

Doar 8 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 32 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 33, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 ian. 2022
După · 5 feb. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 517Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mbolo-Pata?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 ianuarie 2022 și 29 ianuarie 2022 (22 de zile). Perimetrul îl datează între 11 ianuarie 2022 și 26 ianuarie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 15.191 hectare (151,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Mbolo-Pata (14.360 ha, 2,8 %); Vassako (1.384 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,7 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 56, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 33. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 5.963 ha; 33 % au trecut de 10.000 ha. Doar 8 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 32 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 15.654 → 15.191 ha.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 ianuarie 2022 – 26 ianuarie 2022. 517 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.