Sari la conținut
worldfires
ZW · Zimbabwe ·

Incendiul de la Mazowe, august 2022 Mazowe, Bindura

Stins · ultima detecție 28 aug. 2022, 23:12 UTC

Focul a pornit pe 28 august 2022 în Mazowe, Zimbabwe, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 1 zi. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.203 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 161-lea ca mărime din Mashonaland Central din 2016 (din 255 cu pagină). Al 257-lea din Zimbabwe în 2022, din 346.

Suprafață arsă
1.203ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
1zi
28 aug. 2022 – 28 aug. 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
28 aug.
2022
Focare termice
35
într-un singur focar: 48 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
514MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 aug.28 aug.

Cum a evoluat, zi de zi

28 aug. 2022 · 514 MW · 35

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
36km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 58 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,1 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mazowe a început aici
    1.177 ha a ajuns pe 28 aug.
    0,3 %
  2. 33 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită10 ha
Locuitori≈ 1.100

În perimetru se aflau aproximativ 10 ha construite și locuiau aproximativ 1.100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 aug. 27,5 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 32
29 aug. după 27,6 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 aug. după 26,9 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 36
31 aug. după 23,9 °C 38 % 53 km/h 0,3 mm Ridicat 36
1 sept. după 21,6 °C 35 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 33
2 sept. după 22,1 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 27
3 sept. după 24,6 °C 32 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 25
4 sept. după 28,7 °C 22 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 sept. după 31,1 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 sept. după 27,9 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
7 sept. după 25,9 °C 32 % 53 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 31,5 și o umiditate minimă de 27 %; înainte: 58 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 31.

FWI la pornire 31,5
Umiditate minimă 27 %
Zile fără ploaie 58
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Shamva, septembrie 2022
1.089 ha 4 zile FWI 31,4 Umiditate min. 26 % la 73 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.266 ha
suprafață mediană
97 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 31)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.203 ha față de o mediană de 1.266 ha) și a durat 1 zi, față de 4 zile.

La 29 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 28 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 31, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 aug. 2022
După · 4 sept. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 august 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 26 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,526 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1038 µg/m³
Grosime optică0,33
26 aug.28 aug.30 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 35Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Zimbabwe

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mazowe?
GWIS (Copernicus) îl datează între 28 august 2022 și 28 august 2022: 1 zi între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.203 hectare (12,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Mazowe (1.177 ha, 0,3 %); Bindura (33 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,5 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zimbabwe (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 31. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.266 ha; 97 % au trecut de 1.000 ha. La 29 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 35 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.