Sari la conținut
worldfires
CG · Republica Congo · –

Incendiul de la Mayama, 19 iulie 2026 Mayama

Stins · ultima detecție 26 iul. 2026, 12:44 UTC

Focul a pornit pe 19 iulie 2026 în Mayama, Republica Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.896 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 66-lea ca mărime din Pool din 2016 (din 332 cu pagină). Al 87-lea din Republica Congo în 2026, din 360.

Compară cu…
Suprafață arsă
1.896ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
19 iul. 2026 – 1 aug. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
19 iul.
2026
Focare termice
42
într-un singur focar: 42 MW
Pericol la început
13
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
108MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 iul.1 aug.
26 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

19 iul. 2026 · 273 MW · 13 20 iul. 2026 · 5 MW · 3 22 iul. 2026 · 232 MW · 20 23 iul. 2026 · 19 MW · 3 26 iul. 2026 · 9 MW · 3
19 iul. 20 iul. 22 iul. 23 iul. 26 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
36km/h · rafală maximă
53%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 23 de zile când a început.

Zona mai arsese

47 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 404 ha în 2017, 302 ha în 2018, 313 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 899 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,1 % din suprafața pe care o are București (19 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mayama a început aici
    1.909 ha a ajuns pe 19 iul.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 iul. 27,7 °C 62 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 13
20 iul. 27,9 °C 62 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 14
21 iul. 30,2 °C 61 % 27 km/h 0,3 mm Moderat 14
22 iul. 30,9 °C 53 % 31 km/h 0,1 mm Moderat 17
23 iul. 27,2 °C 64 % 31 km/h 0,2 mm Moderat 16
24 iul. 28,0 °C 64 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 15
25 iul. 28,0 °C 60 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 15
26 iul. 29,4 °C 59 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 16
27 iul. 26,3 °C 65 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 16
28 iul. 26,1 °C 65 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 17
29 iul. 29,4 °C 56 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 15
30 iul. 28,4 °C 64 % 26 km/h 0,1 mm Moderat 16
31 iul. 28,9 °C 63 % 22 km/h 0,8 mm Scăzut 10
1 aug. 28,5 °C 60 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 15
2 aug. după 26,4 °C 63 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 15
3 aug. după 27,2 °C 66 % 29 km/h 0,1 mm Moderat 15
4 aug. după 31,5 °C 53 % 22 km/h 0,1 mm Moderat 16
5 aug. după 30,2 °C 56 % 30 km/h 0,3 mm Moderat 18
6 aug. după 26,5 °C 68 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 15
7 aug. după 25,9 °C 72 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 13
8 aug. după 27,2 °C 68 % 26 km/h 0,1 mm Moderat 13
9 aug. după 25,7 °C 71 % 28 km/h 0,2 mm Moderat 14
10 aug. după 26,0 °C 70 % 30 km/h 0,3 mm Moderat 14
11 aug. după 25,9 °C 69 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 15

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 iul. 2026
După · 8 aug. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 17 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 70 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 52: de 3,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,570 µg/m³
Zile peste prag13 zile
PM1075 µg/m³
Grosime optică1,31
17 iul.20 iul.23 iul.26 iul.29 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 42Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mayama?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 19 iulie 2026 și 1 august 2026 (14 zile). Perimetrul îl datează între 19 iulie 2026 și 26 iulie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.896 hectare (19,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Mayama (1.909 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,9 °C, o umiditate minimă de 53 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 17, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Congo (geoBoundaries ADM2). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 26 iulie 2026 → 1 august 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 iulie 2026 – 26 iulie 2026. 42 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Map Library 2007, nombres de Wikidata) (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.