Sari la conținut
worldfires
VE · Venezuela · –

Incendiul de la Maturín, 1 aprilie 2018 Maturín

Stins · ultima detecție 3 apr. 2018, 05:18 UTC

Focul a pornit pe 1 aprilie 2018 în Maturín, Venezuela, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 4 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.309 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 75-lea ca mărime din Monagas din 2016 (din 142 cu pagină). Al 48-lea din Venezuela în 2018, din 107.

Suprafață arsă
2.309ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
4zile
1 apr. 2018 – 4 apr. 2018
Comune afectate
1
comune
A început pe
1 apr.
2018
Focare termice
132
într-un singur focar: 113 MW
Pericol la început
38
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
474MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 apr.4 apr.
3 apr. 2018

Cum a evoluat, zi de zi

1 apr. 2018 · 268 MW · 5 2 apr. 2018 · 1.145 MW · 122 3 apr. 2018 · 9 MW · 5
1 apr. 2 apr. 3 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
45km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,0 mm pe 14 apr..

Zona mai arsese

28 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 643 ha în 2016.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,8 % din suprafața pe care o are București (23 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Maturín 542.259 loc. a început aici
    2.321 ha a ajuns pe 1 apr.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,28 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,28 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 apr. 36,0 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 38
2 apr. 36,9 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
3 apr. 34,8 °C 41 % 44 km/h 0,6 mm Foarte ridicat 38
4 apr. 36,1 °C 39 % 40 km/h 1,1 mm Ridicat 34
5 apr. după 35,7 °C 31 % 38 km/h 0,4 mm Ridicat 33
6 apr. după 36,3 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 apr. după 34,9 °C 33 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
8 apr. după 36,3 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
9 apr. după 35,0 °C 41 % 43 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 43
10 apr. după 34,0 °C 42 % 44 km/h 0,8 mm Ridicat 30
11 apr. după 33,8 °C 41 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
12 apr. după 34,6 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 35
13 apr. după 34,7 °C 38 % 47 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 40
14 apr. după 32,6 °C 47 % 44 km/h 2,0 mm Ridicat 32

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 37,5 și o umiditate minimă de 27 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 37,5
Umiditate minimă 27 %
Zile fără ploaie 10
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Maturín, martie 2018
2.345 ha 3 zile FWI 35,9 Umiditate min. 25 % la 20 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
2.865 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
6,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.309 ha față de o mediană de 2.865 ha) și a durat 4 zile, față de 6 zile.

La 11 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,0 mmprima ploaie
14 apr.la 10 zile după final
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 apr., iar pe 14 apr. au căzut 2,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 19, cu o mediană de 6,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 mar. 2018
După · 11 apr. 2018

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 132Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Venezuela

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Maturín?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 aprilie 2018 și 4 aprilie 2018: 4 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.309 hectare (23,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Maturín (2.321 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,9 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Venezuela (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 2.865 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 11 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 132 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.