Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Marrupa, 8 august 2020 Marrupa

Stins · ultima detecție 10 aug. 2020, 10:47 UTC

Focul a pornit pe 8 august 2020 în Marrupa, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 3 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.161 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 327-lea ca mărime din Niassa din 2016 (din 373 cu pagină). Al 178-lea din Mozambic în 2020, din 193.

Suprafață arsă
3.161ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
3zile
8 aug. 2020 – 10 aug. 2020
Comune afectate
1
districte
A început pe
8 aug.
2020
Focare termice
73
într-un singur focar: 38 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
222MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 aug.10 aug.
10 aug. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

8 aug. 2020 · 563 MW · 61 9 aug. 2020 · 99 MW · 11 10 aug. 2020 · 4 MW · 1
8 aug. 9 aug. 10 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
42km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

90 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.753 ha în 2016, 1.744 ha în 2017, 524 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.831 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (32 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Marrupa a început aici
    3.179 ha a ajuns pe 8 aug.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 12 % din suprafața din Mozambic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 aug. 27,7 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
9 aug. 26,5 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 35
10 aug. 27,2 °C 33 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 29
11 aug. după 27,3 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
12 aug. după 26,4 °C 41 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
13 aug. după 27,7 °C 37 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 27
14 aug. după 28,4 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
15 aug. după 28,6 °C 30 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 30
16 aug. după 29,9 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
17 aug. după 28,7 °C 41 % 32 km/h 0,3 mm Ridicat 30
18 aug. după 28,9 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 29
19 aug. după 29,9 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
20 aug. după 27,5 °C 47 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 28

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 39,4 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 39,4
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mecula, octombrie 2022
4.935 ha 14 zile FWI 39,2 Umiditate min. 26 % la 76 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

7 zile
durată mediană
3.604 ha
suprafață mediană
7 %
au trecut de 10.000 ha
1,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.161 ha față de o mediană de 3.604 ha) și a durat 3 zile, față de 7 zile.

La 12 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 15, cu o mediană de 1,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 aug. 2020
După · 17 aug. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 73Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Marrupa?
GWIS (Copernicus) îl datează între 8 august 2020 și 10 august 2020: 3 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.161 hectare (31,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Marrupa (3.179 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,7 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 3.604 ha; 7 % au trecut de 10.000 ha. La 12 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 73 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.