Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Marromeu, octombrie 2020 Marromeu, Cheringoma

Stins · ultima detecție 19 nov. 2020, 22:02 UTC

Focul a pornit pe 26 octombrie 2020 în Marromeu, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 17.683 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 7-lea ca mărime din Sofala din 2016 (din 156 cu pagină). Al 11-lea din Mozambic în 2020, din 193.

Suprafață arsă
17.683ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
26 oct. 2020 – 18 nov. 2020
Comune afectate
2
districte
A început pe
26 oct.
2020
Focare termice
740
într-un singur focar: 215 MW
Pericol la început
25
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
469MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 oct.18 nov.
19 nov. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

26 oct. 2020 · 219 MW · 10 27 oct. 2020 · 158 MW · 19 28 oct. 2020 · 226 MW · 17 29 oct. 2020 · 124 MW · 11 30 oct. 2020 · 136 MW · 18 31 oct. 2020 · 77 MW · 20 1 nov. 2020 · 1.062 MW · 85 2 nov. 2020 · 447 MW · 61 3 nov. 2020 · 664 MW · 40 4 nov. 2020 · 322 MW · 32 5 nov. 2020 · 333 MW · 46 6 nov. 2020 · 1.738 MW · 93 7 nov. 2020 · 1.801 MW · 83 8 nov. 2020 · 879 MW · 60 9 nov. 2020 · 894 MW · 54 10 nov. 2020 · 1.064 MW · 62 11 nov. 2020 · 86 MW · 16 14 nov. 2020 · 29 MW · 2 15 nov. 2020 · 25 MW · 4 17 nov. 2020 · 3 MW · 1 18 nov. 2020 · 31 MW · 4 19 nov. 2020 · 6 MW · 2
26 oct. 31 oct. 7 nov. 18 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
45km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,5 mm pe 21 nov..

Zona mai arsese

66 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 11.156 ha în 2016, 1.589 ha în 2017, 292 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 11.665 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 75 % din suprafața pe care o are București (177 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Marromeu a început aici
    17.058 ha a ajuns pe 26 oct.
    3,0 %
  2. 749 ha a ajuns pe 27 oct.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 oct. 33,6 °C 45 % 35 km/h 0,2 mm Ridicat 25
27 oct. 32,0 °C 48 % 36 km/h 0,3 mm Ridicat 26
28 oct. 33,4 °C 38 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 30
29 oct. 33,3 °C 41 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 28
30 oct. 33,8 °C 45 % 40 km/h 0,6 mm Ridicat 24
31 oct. 31,4 °C 53 % 40 km/h 0,6 mm Moderat 21
1 nov. 29,8 °C 52 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 22
2 nov. 32,2 °C 44 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 26
3 nov. 33,7 °C 43 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 28
4 nov. 34,8 °C 49 % 40 km/h 0,3 mm Ridicat 26
5 nov. 36,8 °C 40 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 31
6 nov. 36,8 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
7 nov. 40,5 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
8 nov. 39,4 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 nov. 38,6 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
10 nov. 34,9 °C 50 % 44 km/h 0,4 mm Ridicat 34
11 nov. 32,2 °C 53 % 44 km/h 1,0 mm Moderat 21
12 nov. 28,7 °C 66 % 45 km/h 4,2 mm Scăzut 7
13 nov. 30,0 °C 48 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 16
14 nov. 30,1 °C 42 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 nov. 32,5 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 26
16 nov. 32,6 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 28
17 nov. 33,7 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 31
18 nov. 34,9 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 30
19 nov. după 36,3 °C 42 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 32
20 nov. după 33,1 °C 49 % 45 km/h 0,3 mm Ridicat 31
21 nov. după 30,6 °C 61 % 40 km/h 2,5 mm Scăzut 8

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 25,0 și o umiditate minimă de 45 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 25,0
Umiditate minimă 45 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Cheringoma, octombrie 2017
6.287 ha 12 zile FWI 26,0 Umiditate min. 45 % la 41 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 7,1 mm pe 28 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
4.323 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 10.000 ha
3,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 23)

A fost de 4,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 24 de zile, față de 14 zile.

Doar 1 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,5 mmprima ploaie
21 nov.la 3 zile după final
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 nov., iar pe 21 nov. au căzut 2,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 23, cu o mediană de 3,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 oct. 2020
După · 25 nov. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 740Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Marromeu?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 octombrie 2020 și 18 noiembrie 2020 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 29 octombrie 2020 și 11 noiembrie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 17.683 hectare (176,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Marromeu (17.058 ha, 3,0 %); Cheringoma (749 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,5 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 4.323 ha; 13 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 11 noiembrie 2020 → 18 noiembrie 2020.
  2. Data de început: 29 octombrie 2020 → 26 octombrie 2020.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 octombrie 2020 – 11 noiembrie 2020. 740 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.