Sari la conținut
worldfires
ES · Spania · –

Incendiul de la Manzaneda, 14 septembrie 2020 Manzaneda, A Pobra de Trives

Stins · ultima măsurătoare pe 16 sept. 2020

Focul a început pe 14 septembrie 2020 în comuna Manzaneda, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 102 hectare, repartizat între 2 comune. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 14 septembrie 2020 la ora 10:18 și declarat stins pe 17 septembrie 2020.

Este al 117-lea ca mărime din Ourense din 2016 (din 118 cu pagină). Al 88-lea din Spania în 2020, din 89.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.

Suprafață arsă
102ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
14 sept. 2020 – 16 sept. 2020
Comune afectate
2
comune
A început pe
14 sept.
2020
Pericol la început
2
Foarte scăzut · indice FWI
Natura 2000
100%
din perimetru este arie protejată

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

21°maximă
61km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 24 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 11,2 mm pe 17 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Manzaneda 767 loc. · la 5,4 km de centru a început aici
    100 ha
    0,9 %
  2. A Pobra de Trives 1.929 loc. · la 7,2 km de centru
    2 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale99 %
  • Conifere1,0 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit EGIF (MITECO), acest incendiu a început la 14 septembrie 2020 și a ars 100 ha (satelitul a măsurat 102 ha).

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 26 % din suprafața din Spania

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 sept. 21,3 °C 46 % 61 km/h 10,7 mm Foarte scăzut 2
15 sept. 20,0 °C 38 % 39 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 5
16 sept. 21,0 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Scăzut 11
17 sept. după 20,4 °C 45 % 52 km/h 11,2 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 1,9 și o umiditate minimă de 46 %; înainte: 24 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 49.

FWI la pornire 1,9
Umiditate minimă 46 %
Zile fără ploaie 24
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vilariño de Conso, octombrie 2023
218 ha 1 zi FWI 0,4 Umiditate min. 46 % la 7 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 14 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
144 ha
suprafață mediană
4 %
au trecut de 1.000 ha
4,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 44 din 49)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (102 ha față de o mediană de 144 ha) și a durat 3 zile, față de 1 zi.

La 5 din 49 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

11,2 mmprima ploaie
17 sept.a doua zi după final
61km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 sept., iar pe 17 sept. au căzut 11,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 44 din 49, cu o mediană de 4,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 sept. 2020
După · 23 sept. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 14 septembrie 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 45 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 31: de 2,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,545 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1054 µg/m³
12 sept.14 sept.16 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Manzaneda?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 14 septembrie 2020 și 16 septembrie 2020 (3 zile). Perimetrul îl datează între 14 septembrie 2020 și 14 septembrie 2020. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 14 septembrie 2020 la ora 10:18 și declarat stins pe 17 septembrie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 102 hectare (1,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Manzaneda (100 ha, 0,9 %); A Pobra de Trives (2 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Manzaneda și s-a oprit la 5,4 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 21,3 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 61 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 49. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 144 ha; 4 % au trecut de 1.000 ha. La 5 din 49 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 14 septembrie 2020 – 14 septembrie 2020. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu EGIF (MITECO): 100 ha oficiale față de 102 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.