Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de MTBS (USGS/USFS).
- Sursă
- MTBS (USGS/USFS)
- Dată
- 8 iun. 2020 – 26 iun. 2020
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 8 iunie 2020 în Coconino, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 19 zile. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 28.969 hectare, împărțit între un singur comitat.
Este al 7-lea ca mărime din Arizona din 2016 (din 380 cu pagină). Al 33-lea din Statele Unite ale Americii în 2020, din 441.
Perimetru publicat de MTBS (USGS/USFS).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 8 iun. 2020 până pe 26 iun. 2020: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 748 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 16 iunie 2020; focare în acea zi: 442.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 2.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 31,0 °C și umiditatea minimă de 8 % pe 24 iunie 2020; rafale de 70 km/h pe 13 iunie 2020.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-06-08 | 0 | 0 | 11,6 | 4,7 | 6 | 31,3 | 65,2 | 0 | 64,2 | extremo | 1 |
| 2020-06-09 | 19 | 142 | 19,9 | 2,6 | 10 | 14,3 | 36 | 0 | 43,8 | muy_alto | 1 |
| 2020-06-10 | 21 | 158 | 24,3 | 5,6 | 10 | 13,3 | 34,2 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2020-06-11 | 47 | 1.831 | 29 | 8,9 | 3 | 15,9 | 32,8 | 0 | 55,7 | extremo | 1 |
| 2020-06-12 | 151 | 3.663 | 29,9 | 10,4 | 7 | 28,8 | 56,5 | 0 | 74,7 | muy_extremo | 1 |
| 2020-06-13 | 300 | 4.787 | 24,9 | 14,6 | 4 | 32,2 | 69,5 | 0 | 80,9 | muy_extremo | 1 |
| 2020-06-14 | 288 | 2.736 | 26,3 | 8,7 | 6 | 20,8 | 48,2 | 0 | 63,4 | extremo | 1 |
| 2020-06-15 | 163 | 1.898 | 27,4 | 9,1 | 7 | 21,6 | 50,4 | 0 | 64,9 | extremo | 1 |
| 2020-06-16 | 442 | 28.140 | 26,3 | 14,4 | 10 | 31,9 | 68,8 | 0 | 77,8 | muy_extremo | 1 |
| 2020-06-17 | 453 | 9.838 | 25,1 | 13,3 | 12 | 24,4 | 54,4 | 0 | 62,9 | extremo | 1 |
| 2020-06-18 | 177 | 3.585 | 24,5 | 9,4 | 11 | 13,6 | 33,8 | 0 | 48,9 | muy_alto | 1 |
| 2020-06-19 | 220 | 3.949 | 25,6 | 9,8 | 5 | 17,8 | 43,6 | 0 | 55 | extremo | 1 |
| 2020-06-20 | 149 | 1.593 | 28,4 | 9,4 | 6 | 20,3 | 46,4 | 0 | 59,2 | extremo | 1 |
| 2020-06-21 | 59 | 711 | 29,3 | 13,3 | 10 | 21,7 | 50 | 0 | 61,4 | extremo | 1 |
| 2020-06-22 | 72 | 1.926 | 30,9 | 15,1 | 9 | 20,1 | 46,1 | 0 | 59,5 | extremo | 1 |
| 2020-06-23 | 28 | 114 | 30,9 | 16,4 | 9 | 13,9 | 37,1 | 0 | 52 | extremo | 1 |
| 2020-06-24 | 8 | 27 | 31 | 15,1 | 8 | 16,2 | 36,4 | 0 | 55,1 | extremo | 1 |
| 2020-06-25 | 25 | 994 | 29,8 | 15,5 | 9 | 19,9 | 46,1 | 0 | 60,1 | extremo | 1 |
| 2020-06-26 | 2 | 3 | 29,5 | 14,3 | 9 | 14,4 | 41,8 | 0,7 | 47,4 | muy_alto | 1 |
| 2020-06-27 | 0 | 0 | 29,4 | 12,6 | 10 | 20,9 | 47,2 | 0 | 56,3 | extremo | 0 |
| 2020-06-28 | 0 | 0 | 27,7 | 19,4 | 14 | 36,9 | 79,9 | 0 | 80,5 | muy_extremo | 0 |
| 2020-06-29 | 0 | 0 | 21 | 11,7 | 11 | 33,9 | 70,6 | 0 | 74,3 | muy_extremo | 0 |
| 2020-06-30 | 0 | 0 | 23 | 7,6 | 7 | 18,4 | 44,6 | 0 | 52,8 | extremo | 0 |
| 2020-07-01 | 0 | 0 | 26,9 | 7,6 | 7 | 19,1 | 43,9 | 0 | 55,5 | extremo | 0 |
| 2020-07-02 | 0 | 0 | 27,4 | 12,5 | 9 | 21,2 | 50 | 0 | 58,4 | extremo | 0 |
| 2020-07-03 | 0 | 0 | 26,4 | 14,8 | 14 | 9 | 33,1 | 0,2 | 43,3 | muy_alto | 0 |
| 2020-07-04 | 0 | 0 | 29,3 | 13,2 | 12 | 18 | 43,9 | 0 | 53,6 | extremo | 0 |
| 2020-07-05 | 0 | 0 | 31 | 15,7 | 9 | 17,8 | 40,3 | 0 | 54,7 | extremo | 0 |
| 2020-07-06 | 0 | 0 | 31,8 | 16,1 | 6 | 20,5 | 47,5 | 0 | 62,2 | extremo | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.
10 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 237 ha în 2016, 616 ha în 2017, 1.117 ha în 2018, 913 ha în 2019.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru se aflau aproximativ 0,63 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu Vânt puternic: 27 % din suprafața din Statele Unite ale Americii Aer foarte uscat: 40 % din suprafața din Statele Unite ale Americii
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 iun. | 11,6 °C | 6 % | 65 km/h | 0,0 mm | Extrem 64 |
| 9 iun. | 19,9 °C | 10 % | 36 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 10 iun. | 24,3 °C | 10 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 11 iun. | 29,0 °C | 3 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
| 12 iun. | 29,9 °C | 7 % | 56 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 75 |
| 13 iun. | 24,9 °C | 4 % | 70 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 81 |
| 14 iun. | 26,3 °C | 6 % | 48 km/h | 0,0 mm | Extrem 63 |
| 15 iun. | 27,4 °C | 7 % | 50 km/h | 0,0 mm | Extrem 65 |
| 16 iun. | 26,3 °C | 10 % | 69 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 78 |
| 17 iun. | 25,1 °C | 12 % | 54 km/h | 0,0 mm | Extrem 63 |
| 18 iun. | 24,5 °C | 11 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 19 iun. | 25,6 °C | 5 % | 44 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 20 iun. | 28,4 °C | 6 % | 46 km/h | 0,0 mm | Extrem 59 |
| 21 iun. | 29,3 °C | 10 % | 50 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 22 iun. | 30,9 °C | 9 % | 46 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 23 iun. | 30,9 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 24 iun. | 31,0 °C | 8 % | 36 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 25 iun. | 29,8 °C | 9 % | 46 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 26 iun. | 29,5 °C | 9 % | 42 km/h | 0,7 mm | Foarte ridicat 47 |
| 27 iun. după | 29,4 °C | 10 % | 47 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
| 28 iun. după | 27,7 °C | 14 % | 80 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 80 |
| 29 iun. după | 21,0 °C | 11 % | 71 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 74 |
| 30 iun. după | 23,0 °C | 7 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 1 iul. după | 26,9 °C | 7 % | 44 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
| 2 iul. după | 27,4 °C | 9 % | 50 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 3 iul. după | 26,4 °C | 14 % | 33 km/h | 0,2 mm | Foarte ridicat 43 |
| 4 iul. după | 29,3 °C | 12 % | 44 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 5 iul. după | 31,0 °C | 9 % | 40 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 6 iul. după | 31,8 °C | 6 % | 48 km/h | 0,0 mm | Extrem 62 |
A pornit cu un FWI de 64,2 și o umiditate minimă de 6 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,1 mm pe 21 iul..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,2 mm pe 17 iul..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,7 mm pe 12 iul..
A fost de 6,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 19 zile, față de 5 zile.
Doar 1 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 15 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
A fost considerat încheiat pe 26 iun. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 26, cu o mediană de 2,2 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale
Verificare din satelit
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.