Sari la conținut
worldfires
IT · Italia ·

Incendiul de la Mammola, 8 iulie 2017 Mammola, Grotteria

Stins · ultima detecție 8 iul. 2017, 00:50 UTC

Focul a început pe 8 iulie 2017 în comuna Mammola, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 101 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 100-lea ca mărime din Reggio di Calabria din 2016 (din 101 cu pagină). Al 357-lea din Italia în 2017, din 361.

Puterea măsurată de satelit este mică (2,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
101ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
8 iul. 2017 – 8 iul. 2017
Comune afectate
2
comune
A început pe
8 iul.
2017
Focare termice
3
într-un singur focar: 3 MW
Pericol la început
20
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
8MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 iul.8 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

8 iul. 2017 · 8 MW · 3

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
27km/h · rafală maximă
43%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 47 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 15,3 mm pe 16 iul..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mammola 2.448 loc. · la 4,2 km de centru a început aici
    98 ha a ajuns pe 8 iul.
    1,2 %
  2. 3 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole64 %
  • Tufărișuri și tranziție27 %
  • Alte terenuri naturale9,3 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 iul. 27,9 °C 43 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 20
9 iul. după 28,8 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 24
10 iul. după 29,1 °C 37 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 26
11 iul. după 31,1 °C 28 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 26
12 iul. după 31,4 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
13 iul. după 27,1 °C 53 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 iul. după 26,7 °C 54 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 iul. după 26,7 °C 56 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 23
16 iul. după 24,4 °C 54 % 29 km/h 15,3 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 19,8 și o umiditate minimă de 43 %; înainte: 47 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 71.

FWI la pornire 19,8
Umiditate minimă 43 %
Zile fără ploaie 47
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Buonvicino, septembrie 2020
102 ha 4 zile FWI 19,0 Umiditate min. 46 % la 156 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,2 mm pe 17 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
187 ha
suprafață mediană
7 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 41 din 71)

A rămas sub gemenii săi: 101 ha față de o mediană de 187 ha. A durat 1 zi, față de 3 zile.

La 30 din 71 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

15,3 mmprima ploaie
16 iul.la 8 zile după final
27km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 iul., iar pe 16 iul. au căzut 15,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 41 din 71, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 iul. 2017
După · 15 iul. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 11 iulie 2017 aerul de lângă foc a ajuns la 17 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,517 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1034 µg/m³
6 iul.8 iul.10 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mammola?
Copernicus îl datează între 8 iulie 2017 și 8 iulie 2017: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 101 hectare (1,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Mammola (98 ha, 1,2 %); Grotteria (3 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Mammola și s-a oprit la 4,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,9 °C, o umiditate minimă de 43 % și rafale de 27 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 20, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 71. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 187 ha; 7 % au trecut de 1.000 ha. La 30 din 71 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.