Sari la conținut
worldfires
RO · România · –

Incendiul de la Maliuc, 8 martie 2025 Maliuc

Stins · ultima măsurătoare pe 9 mar. 2025

Focul a început pe 8 martie 2025 în comuna Maliuc, România, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 143 hectare, repartizat între o singură comună.

Această fișă corespunde unui incendiu de stuf în Delta Dunării, nu unui incendiu de pădure. În deltă ard în fiecare an mii de hectare de stuf, mai ales între ianuarie și aprilie, iar multe dintre aceste arderi sunt intenționate. De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar nu încă focarele: NASA publică arhiva anuală doar după închiderea anului. Când va fi disponibilă, pagina o preia singură.

Suprafață arsă
143ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
8 mar. 2025 – 9 mar. 2025
Comune afectate
1
comune
A început pe
8 mar.
2025
Pericol la început
6
Scăzut · indice FWI
Natura 2000
100%
din perimetru este arie protejată

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

18°maximă
28km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,5 mm pe 13 mar..

Zona mai arsese

55 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 65 ha în 2020, 29 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 78 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Maliuc 813 loc. · la 9,3 km de centru a început aici
    143 ha
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale88 %
  • Foioase9,9 %
  • Altele2,1 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 mar. 18,0 °C 27 % 15 km/h 0,0 mm Scăzut 6
9 mar. 16,9 °C 42 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 8
10 mar. după 12,8 °C 60 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 6
11 mar. după 19,4 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 9
12 mar. după 19,4 °C 55 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 9
13 mar. după 17,0 °C 52 % 55 km/h 1,5 mm Scăzut 8

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 6,1 și o umiditate minimă de 27 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2019: 23.

FWI la pornire 6,1
Umiditate minimă 27 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Artsyi, martie 2022
224 ha 1 zi FWI 10,3 Umiditate min. 28 % la 58 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,7 mm pe 25 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
180 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 23)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (143 ha față de o mediană de 180 ha) și a durat 2 zile, față de 1 zi.

La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,5 mmprima ploaie
13 mar.la 4 zile după final
28km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 9 mar., iar pe 13 mar. au căzut 1,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 23, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2019.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 mar. 2025
După · 16 mar. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 9 martie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 54 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 26: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,554 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM1073 µg/m³
Grosime optică0,39
6 mar.8 mar.10 mar.12 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din România

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Maliuc?
Copernicus îl datează între 8 martie 2025 și 9 martie 2025: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 143 hectare (1,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Maliuc (143 ha, 0,6 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Maliuc și s-a oprit la 9,3 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 18,0 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 28 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 8, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale România (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2019 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 180 ha; 13 % au trecut de 1.000 ha. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.