Incendiul de la Mafa, 24 octombrie 2026 Mafa
Focul a pornit pe 24 octombrie 2026 în Mafa, Nigeria, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.315 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 365-lea ca mărime din Borno din 2016 (din 494 cu pagină). Al 243-lea din Nigeria în 2026, din 313.
Puterea măsurată de satelit este mică (18,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Compară cu…
Mai este activ?
Nicio detecție de la 2 nov. 2026, 01:04 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
- Suprafață arsă
- 2.315ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 10zile
- 24 oct. 2026 – 2 nov. 2026
- Comune afectate
- 1
- zone de administrație locală
- A început pe
- 24 oct.
- 2026
- Focare termice
- 35
- într-un singur focar: 19 MW
- Pericol la început
- 37
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 37MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 24 de zile când a început.
Zona mai arsese
91 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 133 ha în 2017, 840 ha în 2018, 1.091 ha în 2019, 847 ha în 2020, 219 ha în 2021, 625 ha în 2022, 19 ha în 2023, 272 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.112 ha care arseseră deja.
- 1.091 ha Incendiul de la Mafa, noiembrie 2019 2.497 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 646 ha Incendiul de la Mafa, noiembrie 2020 2.320 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 625 ha Incendiul de la Mafa, noiembrie 2022 2.588 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 272 ha Incendiul de la Mafa, octombrie 2025 2.716 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 133 ha Incendiul de la Mafa, februarie 2017 12.460 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Mafa a început aici2.330 ha a ajuns pe 24 oct.0,7 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 oct. | 35,5 °C | 16 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 25 oct. | 35,4 °C | 14 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 26 oct. | 36,3 °C | 15 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 27 oct. | 36,9 °C | 15 % | 25 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 28 oct. | 37,3 °C | 14 % | 33 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 29 oct. | 37,5 °C | 16 % | 33 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 30 oct. | 38,0 °C | 16 % | 24 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 31 oct. | 38,0 °C | 21 % | 21 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 1 nov. | 39,2 °C | 14 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 2 nov. | 37,7 °C | 12 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 31 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 112 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 60: de 4,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 35Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 12.460 haMafafebruarie 2017 · 18 zile · la 9 km
- 10.469 haMafaianuarie 2023 · 16 zile · la 10 km
- 16.241 haMafa1 noiembrie 2020 · 20 de zile · la 26 km
- 14.575 haNganzai17 octombrie 2025 · 14 zile · la 34 km
- 9.310 haMafa20 octombrie 2023 · 5 zile · la 36 km
- 9.591 haKonduga3 noiembrie 2023 · 8 zile · la 39 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Mafa?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 octombrie 2026 și 2 noiembrie 2026 (10 zile). Perimetrul îl datează între 24 octombrie 2026 și 1 noiembrie 2026.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.315 hectare (23,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat doar în Mafa (2.330 ha, 0,7 %).
- Incendiul de la Mafa mai este activ?
- Nicio detecție de foc de la 2 nov. 2026, 01:04 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 39,2 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Nigeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 2 noiembrie 2026.
- Fișa este publicată (2.315 ha).
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 octombrie 2026 – 1 noiembrie 2026. 35 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.