Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Mae Ramat, 20 martie 2019 แม่ระมาด · Mae Ramat

Stins · ultima detecție 24 mar. 2019, 07:00 UTC

Focul a pornit pe 20 martie 2019 în Mae Ramat, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.018 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 257-lea ca mărime din Tak Province din 2016 (din 266 cu pagină). Al 371-lea din Thailanda în 2019, din 385.

Suprafață arsă
1.018ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
20 mar. 2019 – 24 mar. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
20 mar.
2019
Focare termice
34
într-un singur focar: 34 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
49MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 20 mar.24 mar.
24 mar. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

20 mar. 2019 · 83 MW · 6 21 mar. 2019 · 37 MW · 11 22 mar. 2019 · 26 MW · 6 23 mar. 2019 · 23 MW · 5 24 mar. 2019 · 75 MW · 6
20 mar. 21 mar. 22 mar. 23 mar. 24 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
41km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început.

Zona mai arsese

86 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 668 ha în 2016, 173 ha în 2017, 713 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 878 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,3 % din suprafața pe care o are București (10 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mae Ramat แม่ระมาด a început aici
    1.024 ha a ajuns pe 20 mar.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
20 mar. 33,8 °C 34 % 41 km/h 0,2 mm Ridicat 28
21 mar. 34,3 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 32
22 mar. 34,4 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
23 mar. 34,8 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 30
24 mar. 35,3 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 mar. după 36,1 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 30
26 mar. după 34,9 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 31
27 mar. după 32,1 °C 46 % 32 km/h 0,3 mm Ridicat 27
28 mar. după 32,8 °C 45 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
29 mar. după 34,4 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 mar. după 34,7 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 31
31 mar. după 34,5 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 36
1 apr. după 35,1 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 37
2 apr. după 35,4 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
3 apr. după 35,4 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,6 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 50.

FWI la pornire 27,6
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Thoen, februarie 2019
2.120 ha 22 de zile FWI 27,1 Umiditate min. 34 % la 71 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
1.624 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
5,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 29 din 50)

A rămas sub gemenii săi: 1.018 ha față de o mediană de 1.624 ha. A durat 5 zile, față de 11 zile.

La 21 din 50 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 29 din 50, cu o mediană de 5,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 13 mar. 2019
După · 31 mar. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 34Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mae Ramat?
GWIS (Copernicus) îl datează între 20 martie 2019 și 24 martie 2019: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.018 hectare (10,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Mae Ramat (1.024 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,3 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 50. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 1.624 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 21 din 50 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 34 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.