Incendiul de la Mae Lao, aprilie 2026 แม่ลาว · Mueang Chiang Rai, Mae Lao
Focul a pornit pe 1 aprilie 2026 în Mae Lao, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 10.878 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 9-lea ca mărime din Chiang Rai Province din 2016 (din 187 cu pagină). Al 59-lea din Thailanda în 2026, din 689.
- Suprafață arsă
- 10.878ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 23de zile
- 1 apr. 2026 – 23 apr. 2026
- Comune afectate
- 2
- districte
- A început pe
- 1 apr.
- 2026
- Focare termice
- 341
- într-un singur focar: 0 MW
- Pericol la început
- 24
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 117MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 15 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,3 mm pe 25 apr..
Zona mai arsese
96 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 6.065 ha în 2016, 6.457 ha în 2019, 6.327 ha în 2020, 9.775 ha în 2023, 1.414 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 10.461 ha care arseseră deja.
- 3.979 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, martie 2023 5.751 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 3.112 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, martie 2020 5.670 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.515 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, martie 2023 3.147 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.095 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, aprilie 2016 3.590 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 994 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, martie 2019 1.585 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 603 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, martie 2016 2.122 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 569 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, aprilie 2019 1.196 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 565 ha Incendiul de la Mueang Chiang Rai, martie 2020 1.786 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Mueang Chiang Rai เมืองเชียงราย8.786 ha5,5 %
-
2.151 ha9,9 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru se aflau aproximativ 19 ha construite și locuiau aproximativ 1.400 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 apr. | 35,1 °C | 38 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 2 apr. | 36,1 °C | 33 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 3 apr. | 36,4 °C | 33 % | 21 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 4 apr. | 35,7 °C | 37 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 5 apr. | 36,6 °C | 37 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 6 apr. | 36,0 °C | 39 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 7 apr. | 35,7 °C | 41 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 8 apr. | 36,0 °C | 35 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 9 apr. | 35,6 °C | 34 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 10 apr. | 35,5 °C | 31 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 11 apr. | 36,6 °C | 28 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 12 apr. | 35,5 °C | 29 % | 21 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 13 apr. | 36,3 °C | 33 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 14 apr. | 36,2 °C | 33 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 15 apr. | 37,4 °C | 28 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 16 apr. | 35,5 °C | 35 % | 19 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 17 apr. | 36,1 °C | 35 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 18 apr. | 35,3 °C | 39 % | 21 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 19 apr. | 35,6 °C | 40 % | 26 km/h | 0,9 mm | Ridicat 22 |
| 20 apr. | 34,6 °C | 42 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 21 apr. | 36,2 °C | 40 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 22 apr. | 37,2 °C | 37 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 23 apr. | 33,5 °C | 47 % | 21 km/h | 0,5 mm | Ridicat 25 |
| 24 apr. după | 35,6 °C | 43 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 25 apr. după | 28,8 °C | 69 % | 32 km/h | 6,3 mm | Foarte scăzut 3 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 16 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 195 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 116: de 7,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 12.910 haPhan พานmartie 2026 · 29 de zile · la 10 km
- 21.629 haMae Suai แม่สรวย1 aprilie 2016 · 27 de zile · la 21 km
- 9.691 haMae Suai แม่สรวย28 martie 2026 · 22 de zile · la 21 km
- 17.804 haMae Chan แม่จันmartie 2023 · 31 de zile · la 23 km
- 10.574 haMae Suai แม่สรวย13 martie 2019 · 24 de zile · la 24 km
- 23.457 haMae Lao แม่ลาวmartie 2023 · 34 de zile · la 35 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Mae Lao?
- GWIS (Copernicus) îl datează între 1 aprilie 2026 și 23 aprilie 2026: 23 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 10.878 hectare (108,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 2 comune: Mueang Chiang Rai (8.786 ha, 5,5 %); Mae Lao (2.151 ha, 9,9 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 37,4 °C, o umiditate minimă de 28 % și rafale de 30 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
- Data de început: 27 martie 2026 → 1 aprilie 2026.
- Data de început: 1 aprilie 2026 → 27 martie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.