Incendiul de la Mae La Noi, martie 2018
แม่ลาน้อย · Mae La Noi
Stins · ultima detecție 31 mar. 2018, 07:13 UTC
Focul a pornit pe 15 martie 2018 în Mae La Noi, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.575 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 55-lea ca mărime din Mae Hong Son Province din 2016 (din 361 cu pagină). Al 11-lea din Thailanda în 2018, din 84.
Puterea măsurată de satelit este mică (14,6 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
3.575ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
15 mar. 2018 – 1 apr. 2018
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
18zile
De pe 15 mar. 2018 până pe 1 apr. 2018: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 31 mar. 2018, 07:13 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
15 mar. 2018
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
15 mar. 2018
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
136
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 15 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
15 mar. 2018 – 1 apr. 2018
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
88MW
Putere radiativă însumată pe 22 martie 2018; focare în acea zi: 43.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
22 mar. 2018
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
34,0FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
37,8°C · 29 % UR
Maxima de 37,8 °C și umiditatea minimă de 29 % pe 26 martie 2018; rafale de 43 km/h pe 27 martie 2018.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 700persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 5,1 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 31 martie 2018 → 1 aprilie 2018.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei mae-la-noi-2018-03.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2018-03-15
0
0
34,9
19,6
30
11,2
33,5
0
34
alto
1
2018-03-16
1
1
35,8
21,1
31
10,2
29,9
0
33,4
alto
1
2018-03-17
6
17
35
22,3
38
11,8
35,6
0,1
33,5
alto
1
2018-03-18
1
3
36
22,3
25
14,1
40,3
0
38,6
muy_alto
1
2018-03-19
5
22
35,5
22,6
35
11,6
36
0
35,5
alto
1
2018-03-20
7
18
36,6
21,5
30
10,5
31,3
0
34,8
alto
1
2018-03-21
4
8
36,6
21,1
28
12,6
37,1
0
36,9
alto
1
2018-03-22
43
88
37,7
20,6
25
11,2
31
0
37,5
alto
1
2018-03-23
14
17
34,6
22,5
40
11,2
35,6
0
32,6
alto
1
2018-03-24
7
19
37,3
21,4
28
10
31,7
0
34,3
alto
1
2018-03-25
2
5
37,3
23,2
29
11,2
32,8
0
35,5
alto
1
2018-03-26
5
45
37,8
22,4
29
11,9
34,9
0
36,3
alto
1
2018-03-27
20
77
36,4
22,6
29
14,5
42,8
0
38,9
muy_alto
1
2018-03-28
2
14
35,6
22,2
34
11,3
36,7
0
36,3
alto
1
2018-03-29
10
21
35,2
23,2
41
10,9
32,8
0
32,3
alto
1
2018-03-30
3
8
35,3
23,3
38
8,2
24,8
0
30,4
alto
1
2018-03-31
6
48
35
23,8
44
7
28,4
0,1
27,7
alto
1
2018-04-01
0
0
35,4
22,1
39
5,4
25,2
0,3
26,8
alto
1
2018-04-02
0
0
35,4
22,5
38
7,2
26,6
1,3
20,2
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
3.575ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
15 mar. 2018 – 1 apr. 2018
Comune afectate
1
districte
A început pe
15 mar.
2018
Focare termice
136
într-un singur focar: 15 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
26MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
15 mar.1 apr.
Vezi evoluția31 mar. 2018
Cum a evoluat, zi de zi
16 mar.22 mar.28 mar.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
38°maximă
43km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,3 mm pe 2 apr..
Zona mai arsese
62 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.661 ha în 2016, 1.129 ha în 2017. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.227 ha care arseseră deja.
Cât de mare este?
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (36 km² față de 236 km²).
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 2,3 % din suprafața pe care o are Bangkok (36 km² față de 1.572 km²).
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită5,1ha
Locuitori≈ 700
În perimetru se aflau aproximativ 5,1 ha construite și locuiau aproximativ 700 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu un FWI de 34,0 și o umiditate minimă de 30 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 49.
FWI la pornire34,0
Umiditate minimă30 %
Zile fără ploaie60+
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Mae La Noi, martie 2018
3.575 ha18 zileFWI 34,0Umiditate min. 30 %
Incendiul de la Mae La Noi, martie 2020
3.742 ha14 zileFWI 33,7Umiditate min. 30 %la 13 km, în 2020
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 18 zile, față de 11 zile.
Doar 11 din cei 49 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 37 din 49 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,3 mmprima ploaie
2 apr.a doua zi după final
43km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 1 apr., iar pe 2 apr. au căzut 1,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 49, cu o mediană de 1,8 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 martie 2018 și 1 aprilie 2018 (18 zile). Perimetrul îl datează între 20 martie 2018 și 31 martie 2018.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.575 hectare (35,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Mae La Noi (3.602 ha, 2,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,8 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 49. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.175 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 11 din cei 49 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 37 din 49 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 20 martie 2018 – 31 martie 2018. 136 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.