Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Mae Chaem, 24 februarie 2024 แม่แจ่ม · Mae Chaem

Stins · ultima detecție 7 mar. 2024, 06:24 UTC

Focul a pornit pe 24 februarie 2024 în Mae Chaem, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 13 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.776 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 25-lea ca mărime din Chiang Mai Province din 2016 (din 319 cu pagină). Al 36-lea din Thailanda în 2024, din 277.

Puterea măsurată de satelit este mică (11,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
3.776ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
13zile
24 feb. 2024 – 7 mar. 2024
Comune afectate
1
districte
A început pe
24 feb.
2024
Focare termice
144
într-un singur focar: 12 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
34MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 feb.7 mar.
7 mar. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

25 feb. 2024 · 71 MW · 37 26 feb. 2024 · 69 MW · 19 27 feb. 2024 · 2 MW · 2 28 feb. 2024 · 29 MW · 7 29 feb. 2024 · 35 MW · 18 1 mar. 2024 · 81 MW · 28 2 mar. 2024 · 39 MW · 13 3 mar. 2024 · 26 MW · 6 4 mar. 2024 · 16 MW · 4 5 mar. 2024 · 6 MW · 3 6 mar. 2024 · 20 MW · 6 7 mar. 2024 · 8 MW · 1
25 feb. 1 mar. 5 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
48km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 27 de zile când a început.

Zona mai arsese

79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 609 ha în 2016, 253 ha în 2017, 81 ha în 2018, 591 ha în 2019, 2.429 ha în 2020, 789 ha în 2021, 633 ha în 2022, 487 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.995 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 16 % din suprafața pe care o are București (38 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mae Chaem แม่แจ่ม a început aici
    3.793 ha a ajuns pe 25 feb.
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,62 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 0,62 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 feb. 35,0 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 feb. 36,4 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
26 feb. 36,5 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 31
27 feb. 35,6 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
28 feb. 35,5 °C 33 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 37
29 feb. 35,6 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 36
1 mar. 35,1 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 36
2 mar. 36,0 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
3 mar. 34,1 °C 37 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 37
4 mar. 35,1 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
5 mar. 35,7 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 mar. 36,1 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
7 mar. 35,3 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
8 mar. după 36,0 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 37
9 mar. după 35,8 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
10 mar. după 35,5 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 mar. după 35,8 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 38
12 mar. după 34,1 °C 35 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
13 mar. după 34,6 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 37
14 mar. după 34,4 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
15 mar. după 35,3 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 32
16 mar. după 35,7 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
17 mar. după 34,7 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 33,7 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 27 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 55.

FWI la pornire 33,7
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 27
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Li, martie 2025
1.052 ha 7 zile FWI 34,8 Umiditate min. 25 % la 95 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,6 mm pe 1 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
1.329 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 55)

A fost de 2,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 13 zile, față de 9 zile.

Doar 3 din cei 55 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 33 din 55 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 55, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 feb. 2024
După · 14 mar. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 7 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 35 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 25: de 1,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,535 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM1053 µg/m³
Grosime optică0,77
23 feb.26 feb.29 feb.3 mar.6 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 144Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mae Chaem?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 februarie 2024 și 7 martie 2024 (13 zile). Perimetrul îl datează între 25 februarie 2024 și 4 martie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.776 hectare (37,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Mae Chaem (3.793 ha, 1,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 55. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 1.329 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 55 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 33 din 55 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 4 martie 2024 → 7 martie 2024.
  2. Data de început: 25 februarie 2024 → 24 februarie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 februarie 2024 – 4 martie 2024. 144 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.