Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina ·

Incendiul de la Lutuhyne, 24 iulie 2025 Лутугинський район · Lutuhyne

Stins · ultima măsurătoare pe 24 iul. 2025

Focul a început pe 24 iulie 2025 în comuna Lutuhyne, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 311 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 285-lea ca mărime din Luhansk Oblast din 2016 (din 909 cu pagină). Al 372-lea din Ucraina în 2025, din 1358.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar nu încă focarele: NASA publică arhiva anuală doar după închiderea anului. Când va fi disponibilă, pagina o preia singură.

Suprafață arsă
311ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
24 iul. 2025 – 24 iul. 2025
Comune afectate
1
districte
A început pe
24 iul.
2025
Pericol la început
24
Ridicat · indice FWI

Unde a ars

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lutuhyne Лутугинський район 65.908 loc. · la 21,3 km de centru a început aici
    310 ha
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale91 %
  • Terenuri agricole7,4 %
  • Pădure mixtă1,3 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 iul. 29,2 °C 33 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 24
25 iul. după 30,6 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 31
26 iul. după 33,6 °C 24 % 26 km/h 0,3 mm Ridicat 26
27 iul. după 30,5 °C 37 % 31 km/h 0,6 mm Ridicat 32
28 iul. după 31,4 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 58
29 iul. după 33,7 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 60
30 iul. după 36,5 °C 15 % 49 km/h 0,0 mm Foarte extrem 76
31 iul. după 32,0 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 55
1 aug. după 30,4 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 aug. după 31,9 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
3 aug. după 29,9 °C 37 % 39 km/h 1,2 mm Foarte ridicat 46

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 24,3 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 23.

FWI la pornire 24,3
Umiditate minimă 33 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Popasna, august 2026
110 ha 1 zi FWI 24,8 Umiditate min. 33 % la 47 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
170 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 23)

A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 3 zile.

Doar 2 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
3 aug.la 10 zile după final
49km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 iul., iar pe 3 aug. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 23, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 iul. 2025
După · 31 iul. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 22 iulie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 17 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,517 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1021 µg/m³
Grosime optică0,77
22 iul.24 iul.26 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lutuhyne?
Copernicus îl datează între 24 iulie 2025 și 24 iulie 2025: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 311 hectare (3,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lutuhyne (310 ha, 0,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Lutuhyne și s-a oprit la 21,3 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,2 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 49 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 170 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.