Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Lutuhyne, 8 iulie 2024 Лутугинський район · Lutuhyne

Stins · ultima detecție 9 iul. 2024, 11:11 UTC

Focul a început pe 8 iulie 2024 în comuna Lutuhyne, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 150 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 601-lea ca mărime din Luhansk Oblast din 2016 (din 909 cu pagină). Al 1323-lea din Ucraina în 2024, din 2092.

Puterea măsurată de satelit este mică (9,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
150ha
perimetru Copernicus
Durată
4zile
8 iul. 2024 – 11 iul. 2024
Comune afectate
1
districte
A început pe
8 iul.
2024
Focare termice
8
într-un singur focar: 10 MW
Pericol la început
49
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
25MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 iul.11 iul.
9 iul. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

8 iul. 2024 · 20 MW · 3 9 iul. 2024 · 31 MW · 5
8 iul. 9 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
43km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 11 zile când a început.

Zona mai arsese

56 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 84 ha în 2023.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lutuhyne Лутугинський район 65.908 loc. · la 9,4 km de centru a început aici
    150 ha a ajuns pe 8 iul.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale74 %
  • Terenuri agricole17 %
  • Pădure mixtă9,5 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 iul. 37,1 °C 23 % 31 km/h 1,7 mm Foarte ridicat 49
9 iul. 34,5 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 58
10 iul. 33,5 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 58
11 iul. 33,8 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 63
12 iul. după 32,0 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
13 iul. după 30,8 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 63
14 iul. după 33,2 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 60
15 iul. după 35,2 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
16 iul. după 35,6 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
17 iul. după 36,5 °C 22 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
18 iul. după 36,5 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 52
19 iul. după 35,3 °C 30 % 39 km/h 0,2 mm Extrem 56
20 iul. după 31,1 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
21 iul. după 33,1 °C 21 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 48,9 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 11 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 18.

FWI la pornire 48,9
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 11
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Antratsyt, septembrie 2024
102 ha 1 zi FWI 50,0 Umiditate min. 23 % la 24 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
194 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 18)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (150 ha față de o mediană de 194 ha) și a durat 4 zile, față de 3 zile.

La 6 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 18, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 iul. 2024
După · 18 iul. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 6 iulie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 15 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,515 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1026 µg/m³
Grosime optică0,31
6 iul.8 iul.10 iul.12 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 8Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lutuhyne?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 iulie 2024 și 11 iulie 2024 (4 zile). Perimetrul îl datează între 8 iulie 2024 și 9 iulie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 150 hectare (1,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lutuhyne (150 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Lutuhyne și s-a oprit la 9,4 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,1 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 63, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 194 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 9 iulie 2024 → 11 iulie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 8 iulie 2024 – 9 iulie 2024. 8 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.