Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Luhyny, 4 aprilie 2020 Лугинський район · Luhyny, Yemilchyne, Olevsk

Stins · ultima detecție 6 apr. 2020, 10:27 UTC

Focul a început pe 4 aprilie 2020 în comuna Luhyny, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 6 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 299 hectare, repartizat între 3 comune.

Este al 74-lea ca mărime din Zhytomyr Oblast din 2016 (din 179 cu pagină). Al 77-lea din Ucraina în 2020, din 132.

Puterea măsurată de satelit este mică (18,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
299ha
perimetru Copernicus
Durată
6zile
4 apr. 2020 – 9 apr. 2020
Comune afectate
3
districte
A început pe
4 apr.
2020
Focare termice
6
într-un singur focar: 18 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
39MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 apr.9 apr.
6 apr. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

4 apr. 2020 · 10 MW · 1 6 apr. 2020 · 68 MW · 5
4 apr. 6 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

22°maximă
48km/h · rafală maximă
6%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,5 mm pe 13 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Luhyny Лугинський район 16.321 loc. · la 12,7 km de centru a început aici
    256 ha a ajuns pe 4 apr.
    0,2 %
  2. Yemilchyne Ємільчинський район 32.629 loc. · la 52,7 km de centru
    39 ha a ajuns pe 6 apr.
    0,0 %
  3. Olevsk Олевський район 41.423 loc. · la 59,0 km de centru
    4 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă42 %
  • Conifere30 %
  • Foioase15 %
  • Alte terenuri naturale12 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 apr. 11,0 °C 18 % 48 km/h 0,0 mm Moderat 14
5 apr. 11,3 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 13
6 apr. 16,5 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 14
7 apr. 19,3 °C 6 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 20
8 apr. 18,6 °C 18 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 22
9 apr. 22,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 20
10 apr. după 11,3 °C 22 % 54 km/h 0,3 mm Ridicat 24
11 apr. după 12,5 °C 19 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 23
12 apr. după 14,1 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 18
13 apr. după 22,8 °C 19 % 62 km/h 2,5 mm Moderat 12

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,1 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 22.

FWI la pornire 14,1
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yemilchyne, aprilie 2025
150 ha 2 zile FWI 13,7 Umiditate min. 18 % la 45 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,6 mm pe 25 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
149 ha
suprafață mediană
5 %
au trecut de 1.000 ha
3,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 22)

A fost de 2,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 6 zile, față de 2 zile.

Doar 8 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,5 mmprima ploaie
13 apr.la 4 zile după final
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 9 apr., iar pe 13 apr. au căzut 2,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 22, cu o mediană de 3,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 mar. 2020
După · 16 apr. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 aprilie 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 24 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,524 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1031 µg/m³
2 apr.5 apr.8 apr.11 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 6Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Luhyny?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 aprilie 2020 și 9 aprilie 2020 (6 zile). Perimetrul îl datează între 6 aprilie 2020 și 9 aprilie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 299 hectare (3,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Luhyny (256 ha, 0,2 %); Yemilchyne (39 ha, 0,0 %); Olevsk (4 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Luhyny și s-a oprit la 12,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 22,0 °C, o umiditate minimă de 6 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 22, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 149 ha; 5 % au trecut de 1.000 ha. Doar 8 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 6 aprilie 2020 – 9 aprilie 2020. 6 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.