Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Lugela, 7 septembrie 2024 Lugela, Milange, Namarrói

Stins · ultima detecție 30 sept. 2024, 22:45 UTC

Focul a pornit pe 7 septembrie 2024 în Lugela, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 43.919 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 16-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 3-lea din Mozambic în 2024, din 150.

Suprafață arsă
43.919ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
7 sept. 2024 – 29 sept. 2024
Comune afectate
3
districte
A început pe
7 sept.
2024
Focare termice
2.797
într-un singur focar: 134 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,3GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 sept.29 sept.
30 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

7 sept. 2024 · 479 MW · 37 8 sept. 2024 · 885 MW · 97 9 sept. 2024 · 995 MW · 102 10 sept. 2024 · 334 MW · 58 11 sept. 2024 · 246 MW · 18 12 sept. 2024 · 115 MW · 36 13 sept. 2024 · 1.881 MW · 165 14 sept. 2024 · 4.016 MW · 320 15 sept. 2024 · 2.330 MW · 283 16 sept. 2024 · 2.670 MW · 247 17 sept. 2024 · 1.592 MW · 153 18 sept. 2024 · 3.133 MW · 258 19 sept. 2024 · 2.336 MW · 280 20 sept. 2024 · 3.238 MW · 253 21 sept. 2024 · 147 MW · 29 22 sept. 2024 · 79 MW · 14 24 sept. 2024 · 5 MW · 1 25 sept. 2024 · 101 MW · 14 26 sept. 2024 · 506 MW · 48 27 sept. 2024 · 1.207 MW · 109 28 sept. 2024 · 568 MW · 70 29 sept. 2024 · 1.282 MW · 130 30 sept. 2024 · 1.592 MW · 75
7 sept. 14 sept. 22 sept. 28 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
42km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 13,5 mm pe 2 oct..

Zona mai arsese

97 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 25.117 ha în 2016, 19.198 ha în 2017, 19.992 ha în 2018, 10.642 ha în 2019, 21.500 ha în 2020, 15.603 ha în 2021, 30.364 ha în 2022, 14.137 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 42.676 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 1,9 ori mai mare decât cea pe care o are București (439 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lugela a început aici
    42.978 ha a ajuns pe 7 sept.
    7,0 %
  2. 1.124 ha a ajuns pe 10 sept.
    0,2 %
  3. 62 ha a ajuns pe 20 sept.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită16 ha
Locuitori≈ 8.100

În perimetru se aflau aproximativ 16 ha construite și locuiau aproximativ 8.100 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 sept. 27,7 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 21
8 sept. 30,7 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 20
9 sept. 32,5 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 26
10 sept. 28,7 °C 38 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 28
11 sept. 28,5 °C 38 % 39 km/h 0,1 mm Ridicat 26
12 sept. 29,6 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
13 sept. 32,2 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 30
14 sept. 33,1 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
15 sept. 33,3 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 33
16 sept. 32,5 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
17 sept. 32,0 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 35
18 sept. 32,2 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 34
19 sept. 32,1 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
20 sept. 33,2 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
21 sept. 31,6 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 35
22 sept. 23,2 °C 69 % 37 km/h 3,6 mm Foarte scăzut 5
23 sept. 20,4 °C 76 % 41 km/h 5,6 mm Foarte scăzut 0
24 sept. 23,2 °C 48 % 34 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 5
25 sept. 26,6 °C 34 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 12
26 sept. 31,3 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 20
27 sept. 32,1 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 25
28 sept. 32,5 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
29 sept. 32,5 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 29
30 sept. după 33,4 °C 23 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 36
1 oct. după 33,5 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 38
2 oct. după 25,2 °C 75 % 36 km/h 13,5 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 20,9 și o umiditate minimă de 39 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 42.

FWI la pornire 20,9
Umiditate minimă 39 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Morrumbala, septembrie 2017
12.018 ha 26 de zile FWI 20,4 Umiditate min. 39 % la 84 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

17 zile
durată mediană
4.205 ha
suprafață mediană
21 %
au trecut de 10.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 26 din 42)

A fost de 10,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 23 de zile, față de 17 zile.

Doar 2 din cei 42 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 42 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

13,5 mmprima ploaie
2 oct.la 3 zile după final
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 sept., iar pe 2 oct. au căzut 13,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 26 din 42, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 aug. 2024
După · 6 oct. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 17 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 96 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 52: de 3,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,596 µg/m³
Zile peste prag10 zile
PM10138 µg/m³
Grosime optică1,89
5 sept.10 sept.15 sept.20 sept.25 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2.797Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lugela?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 7 septembrie 2024 și 29 septembrie 2024 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 7 septembrie 2024 și 22 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 43.919 hectare (439,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Lugela (42.978 ha, 7,0 %); Milange (1.124 ha, 0,2 %); Namarrói (62 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,3 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 42. Durata lor mediană a fost de 17 zile, iar suprafața mediană de 4.205 ha; 21 % au trecut de 10.000 ha. Doar 2 din cei 42 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 42 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 22 septembrie 2024 → 29 septembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 septembrie 2024 – 22 septembrie 2024. 2.797 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.