Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · –

Incendiul de la Lubudi, iulie 2023 Kambove, Lubudi

Stins · ultima detecție 18 aug. 2023, 23:55 UTC

Focul a pornit pe 26 iulie 2023 în Lubudi, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.497 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 50-lea ca mărime din Lualaba din 2016 (din 62 cu pagină). Al 55-lea din Republica Democrată Congo în 2023, din 76.

Suprafață arsă
5.497ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
26 iul. 2023 – 18 aug. 2023
Comune afectate
2
teritorii
A început pe
26 iul.
2023
Focare termice
244
într-un singur focar: 86 MW
Pericol la început
46
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
105MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 iul.18 aug.
18 aug. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

26 iul. 2023 · 1 MW · 2 28 iul. 2023 · 9 MW · 1 31 iul. 2023 · 18 MW · 6 1 aug. 2023 · 31 MW · 4 2 aug. 2023 · 45 MW · 12 3 aug. 2023 · 66 MW · 16 5 aug. 2023 · 11 MW · 2 6 aug. 2023 · 420 MW · 27 7 aug. 2023 · 18 MW · 8 8 aug. 2023 · 165 MW · 14 9 aug. 2023 · 594 MW · 73 10 aug. 2023 · 238 MW · 42 11 aug. 2023 · 111 MW · 22 12 aug. 2023 · 20 MW · 6 14 aug. 2023 · 25 MW · 7 17 aug. 2023 · 4 MW · 1 18 aug. 2023 · 2 MW · 1
26 iul. 2 aug. 9 aug. 18 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
46km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

86 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 403 ha în 2016, 750 ha în 2017, 1.311 ha în 2018, 3.554 ha în 2019, 2.569 ha în 2020, 657 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.702 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (55 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 3.719 ha a ajuns pe 26 iul.
    0,2 %
  2. Lubudi a început aici
    1.805 ha a ajuns pe 26 iul.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită2,8 ha
Locuitori≈ 1.200

În perimetru se aflau aproximativ 2,8 ha construite și locuiau aproximativ 1.200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 25 % din suprafața din Republica Democrată Congo

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 iul. 27,7 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
27 iul. 27,3 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
28 iul. 27,5 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
29 iul. 29,3 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
30 iul. 31,0 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
31 iul. 30,0 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 57
1 aug. 28,2 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 aug. 27,3 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 53
3 aug. 26,2 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
4 aug. 25,5 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
5 aug. 26,3 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
6 aug. 27,7 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
7 aug. 27,6 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
8 aug. 27,6 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 aug. 28,1 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
10 aug. 26,6 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
11 aug. 27,0 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
12 aug. 27,9 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
13 aug. 28,0 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
14 aug. 29,8 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
15 aug. 30,8 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
16 aug. 30,8 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
17 aug. 30,2 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 aug. 30,1 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
19 aug. după 30,7 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
20 aug. după 32,3 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
21 aug. după 32,4 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
22 aug. după 33,1 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 aug. după 32,3 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
24 aug. după 33,4 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
25 aug. după 32,6 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
26 aug. după 33,1 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 aug. după 33,8 °C 9 % 53 km/h 0,0 mm Extrem 64
28 aug. după 29,5 °C 26 % 57 km/h 0,0 mm Foarte extrem 71

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 46,0 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2022: 14.

FWI la pornire 46,0
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Lubudi, august 2022
5.990 ha 6 zile FWI 44,6 Umiditate min. 24 % la 58 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 14. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2022.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 iul. 2023
După · 25 aug. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 31 iulie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 57 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 33: de 2,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,557 µg/m³
Zile peste prag10 zile
PM1082 µg/m³
Grosime optică1,01
31 iul.4 aug.8 aug.12 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 244Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lubudi?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 iulie 2023 și 18 august 2023 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 2 august 2023 și 12 august 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.497 hectare (55,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kambove (3.719 ha, 0,2 %); Lubudi (1.805 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,0 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 7 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 12 august 2023 → 18 august 2023.
  2. Data de început: 2 august 2023 → 26 iulie 2023.
  3. Ultima zi cu foc: 18 august 2023 → 12 august 2023.
  4. Data de început: 28 iulie 2023 → 2 august 2023.
  5. Nume: Kambove → Lubudi.
  6. Ultima zi cu foc: 12 august 2023 → 18 august 2023.
  7. Data de început: 2 august 2023 → 28 iulie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 2 august 2023 – 12 august 2023. 244 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.