Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina ·

Incendiul de la Lubny, februarie 2022 Лубни · Lubny

Stins · ultima măsurătoare pe 20 feb. 2022

Focul a început pe 20 februarie 2022 în comuna Lubny, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 169 hectare, repartizat între o singură comună.

Această fișă corespunde probabil unei arderi agricole de miriște, fânețe sau turbărie, nu unui incendiu de pădure. Înainte de război, în Ucraina se ardeau în fiecare primăvară și toamnă miriștile și fânețele, iar focul scăpa adesea de sub control. Este o presupunere a noastră, pe baza perioadei din an, a unui teren aproape fără pădure și a lipsei de știri despre acest foc; nu este confirmată. De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.

Suprafață arsă
169ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
20 feb. 2022 – 20 feb. 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
20 feb.
2022
Pericol la început
0
Foarte scăzut · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

7°maximă
46km/h · rafală maximă
51%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 2 mar..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lubny Лубни 44.089 loc. · la 26,2 km de centru a început aici
    169 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale50 %
  • Terenuri agricole44 %
  • Pădure mixtă5,3 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
20 feb. 6,8 °C 51 % 46 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
21 feb. după 9,4 °C 50 % 48 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
22 feb. după 6,6 °C 69 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
23 feb. după 5,8 °C 51 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
24 feb. după 5,2 °C 59 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
25 feb. după 4,4 °C 60 % 21 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
26 feb. după 5,2 °C 64 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
27 feb. după 4,5 °C 51 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
28 feb. după 2,9 °C 58 % 44 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
1 mar. după 1,9 °C 80 % 38 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 1
2 mar. după 2,5 °C 87 % 34 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 0,4 și o umiditate minimă de 51 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 18.

FWI la pornire 0,4
Umiditate minimă 51 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Orzhytsia, martie 2021
189 ha 6 zile FWI 0,3 Umiditate min. 54 % la 25 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,7 mm pe 2 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
187 ha
suprafață mediană
6 %
au trecut de 1.000 ha
2,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 18)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (169 ha față de o mediană de 187 ha) și a durat 1 zi, față de 2 zile.

La 4 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,1 mmprima ploaie
2 mar.la 10 zile după final
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 feb., iar pe 2 mar. au căzut 1,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 18, cu o mediană de 2,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 13 feb. 2022
După · 27 feb. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 22 februarie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1017 µg/m³
18 feb.20 feb.22 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lubny?
Copernicus îl datează între 20 februarie 2022 și 20 februarie 2022: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 169 hectare (1,7 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lubny (169 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Lubny și s-a oprit la 26,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 6,8 °C, o umiditate minimă de 51 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 0, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 187 ha; 6 % au trecut de 1.000 ha. La 4 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.