Sari la conținut
worldfires
SL · Sierra Leone · –

Incendiul de la Lower Banta, 23 martie 2024 Lower Banta, Dasse

Stins · ultima detecție 31 mar. 2024, 13:58 UTC

Focul a pornit pe 23 martie 2024 în Lower Banta, Sierra Leone, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.439 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 114-lea ca mărime din Southern din 2016 (din 317 cu pagină). Al 40-lea din Sierra Leone în 2024, din 140.

Suprafață arsă
1.439ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
23 mar. 2024 – 2 apr. 2024
Comune afectate
2
căpetenii
A început pe
23 mar.
2024
Focare termice
54
într-un singur focar: 79 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
250MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 mar.2 apr.
31 mar. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

23 mar. 2024 · 64 MW · 4 25 mar. 2024 · 372 MW · 19 26 mar. 2024 · 141 MW · 6 30 mar. 2024 · 646 MW · 24 31 mar. 2024 · 25 MW · 1
23 mar. 25 mar. 26 mar. 30 mar. 31 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
35km/h · rafală maximă
30%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,2 mm pe 5 apr..

Zona mai arsese

3 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 41 ha în 2023.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,1 % din suprafața pe care o are București (14 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lower Banta a început aici
    1.213 ha a ajuns pe 23 mar.
    2,4 %
  2. 235 ha a ajuns pe 25 mar.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,0 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 1,0 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 mar. 34,4 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 14
24 mar. 36,1 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 17
25 mar. 36,3 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 20
26 mar. 35,9 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 21
27 mar. 35,1 °C 52 % 26 km/h 0,4 mm Moderat 15
28 mar. 35,1 °C 53 % 28 km/h 0,9 mm Scăzut 10
29 mar. 36,5 °C 43 % 35 km/h 0,1 mm Moderat 17
30 mar. 37,4 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 23
31 mar. 37,4 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 25
1 apr. 35,6 °C 55 % 21 km/h 1,1 mm Moderat 12
2 apr. 35,6 °C 52 % 28 km/h 0,5 mm Moderat 15
3 apr. după 35,8 °C 44 % 37 km/h 0,2 mm Moderat 20
4 apr. după 33,6 °C 58 % 32 km/h 0,6 mm Moderat 14
5 apr. după 34,3 °C 55 % 29 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 13,9 și o umiditate minimă de 36 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 18.

FWI la pornire 13,9
Umiditate minimă 36 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Marampa, aprilie 2020
1.686 ha 3 zile FWI 14,1 Umiditate min. 37 % la 99 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 14,1 mm pe 22 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
1.346 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 18)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.439 ha față de o mediană de 1.346 ha) și a durat 11 zile, față de 6 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,2 mmprima ploaie
5 apr.la 3 zile după final
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 apr., iar pe 5 apr. au căzut 3,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 18, cu o mediană de 3,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 mar. 2024
După · 9 apr. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 24 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 260 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 146: de 9,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5260 µg/m³
Zile peste prag13 zile
PM10374 µg/m³
Grosime optică4,05
21 mar.24 mar.27 mar.30 mar.2 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 54Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sierra Leone

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lower Banta?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 martie 2024 și 2 aprilie 2024 (11 zile). Perimetrul îl datează între 23 martie 2024 și 30 martie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.439 hectare (14,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Lower Banta (1.213 ha, 2,4 %); Dasse (235 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,4 °C, o umiditate minimă de 30 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sierra Leone (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 1.346 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 martie 2024 → 2 aprilie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 martie 2024 – 30 martie 2024. 54 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.