Sari la conținut
worldfires
SL · Sierra Leone · –

Incendiul de la Lower Bambara, martie 2023 Lower Bambara, Malegohun

Stins · ultima detecție 5 apr. 2023, 13:28 UTC

Focul a pornit pe 31 martie 2023 în Lower Bambara, Sierra Leone, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.009 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 205-lea ca mărime din Eastern din 2016 (din 209 cu pagină). Al 155-lea din Sierra Leone în 2023, din 160.

Suprafață arsă
1.009ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
31 mar. 2023 – 5 apr. 2023
Comune afectate
2
căpetenii
A început pe
31 mar.
2023
Focare termice
44
într-un singur focar: 90 MW
Pericol la început
2
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
671MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 31 mar.5 apr.
5 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

31 mar. 2023 · 1.216 MW · 40 5 apr. 2023 · 126 MW · 4
31 mar. 5 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
35km/h · rafală maximă
46%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,6 mm pe 6 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,3 % din suprafața pe care o are București (10 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lower Bambara a început aici
    640 ha a ajuns pe 31 mar.
    0,9 %
  2. 376 ha a ajuns pe 31 mar.
    1,6 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,5 ha
Locuitori≈ 550

În perimetru se aflau aproximativ 1,5 ha construite și locuiau aproximativ 550 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
31 mar. 32,9 °C 49 % 26 km/h 5,4 mm Foarte scăzut 2
1 apr. 33,2 °C 53 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 7
2 apr. 33,0 °C 52 % 35 km/h 0,9 mm Scăzut 10
3 apr. 33,0 °C 52 % 25 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 4
4 apr. 34,6 °C 46 % 26 km/h 0,1 mm Moderat 12
5 apr. 34,0 °C 46 % 27 km/h 0,6 mm Moderat 12
6 apr. după 36,0 °C 46 % 26 km/h 2,6 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 2,1 și o umiditate minimă de 49 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.

FWI la pornire 2,1
Umiditate minimă 49 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Niawa Lenga, martie 2018
1.130 ha 8 zile FWI 2,0 Umiditate min. 49 % la 84 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,1 mm pe 31 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

7 zile
durată mediană
1.410 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 17)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.009 ha față de o mediană de 1.410 ha) și a durat 6 zile, față de 7 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,6 mmprima ploaie
6 apr.a doua zi după final
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 5 apr., iar pe 6 apr. au căzut 2,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 17, cu o mediană de 4,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 mar. 2023
După · 12 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 75 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 48: de 3,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,575 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM10108 µg/m³
Grosime optică1,02
29 mar.31 mar.2 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 44Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sierra Leone

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lower Bambara?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 31 martie 2023 și 5 aprilie 2023 (6 zile). Perimetrul îl datează între 31 martie 2023 și 31 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.009 hectare (10,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Lower Bambara (640 ha, 0,9 %); Malegohun (376 ha, 1,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,6 °C, o umiditate minimă de 46 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 12, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sierra Leone (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 1.410 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 31 martie 2023 → 5 aprilie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 31 martie 2023 – 31 martie 2023. 44 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.