Sari la conținut
worldfires
US · Statele Unite ale Americii ·

Incendiul Lone Barn, martie 2026 Ochiltree

Stins · ultima măsurătoare pe 28 mar. 2026

Focul a pornit pe 28 martie 2026 în Ochiltree, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 1 zi. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 773 hectare, împărțit între un singur comitat.

Verificăm această fișă: unele date par incoerente (locul, datele sau suprafața), așa că tratați-le cu prudență.

Pentru acest incendiu avem perimetrul oficial (MTBS / NIFC), dar încă nu punctele fierbinți: NASA publică arhiva anuală abia după încheierea anului. Când va fi disponibilă, fișa le preia singură.

Suprafață arsă
773ha
perimetru oficial (MTBS / NIFC)
Durată
1zi
28 mar. 2026 – 28 mar. 2026
Comitate afectate
1
comitate
A început pe
28 mar.
2026
Pericol la început
51
Extrem · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

19°maximă
54km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 17 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 3,3 % din suprafața pe care o are București (7,7 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comitat

  1. Ochiltree a început aici
    4 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 27 % din suprafața din Statele Unite ale Americii

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 mar. 19,4 °C 23 % 54 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 mar. după 30,9 °C 13 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 60
30 mar. după 33,4 °C 9 % 61 km/h 0,0 mm Foarte extrem 73
31 mar. după 23,2 °C 22 % 59 km/h 0,0 mm Extrem 62
1 apr. după 18,5 °C 47 % 48 km/h 0,2 mm Ridicat 35
2 apr. după 26,9 °C 15 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 53
3 apr. după 19,7 °C 25 % 53 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
4 apr. după 17,2 °C 22 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
5 apr. după 21,2 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
6 apr. după 22,8 °C 16 % 59 km/h 0,0 mm Extrem 58
7 apr. după 21,9 °C 22 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 52

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 50,9 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 17 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 50,9
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 17
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Slapout Fire, februarie 2024
9.627 ha 2 zile FWI 49,3 Umiditate min. 21 % la 104 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,6 mm pe 29 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
1.253 ha
suprafață mediană
65 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 26)

A rămas sub gemenii săi: 773 ha față de o mediană de 1.253 ha. A durat 1 zi, față de 2 zile.

La 6 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
54km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 28 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 26, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 mar. 2026
După · 4 apr. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 9 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,59 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1030 µg/m³
Grosime optică0,30
26 mar.28 mar.30 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Statele Unite ale Americii

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul Lone Barn?
A ars între 28 martie 2026 și 28 martie 2026: 1 zi, potrivit datei de început înregistrate de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial publicat de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) are 773 hectare (7,7 km²). Alte bilanțuri, precum rapoartele zilnice ale incendiului, pot da cifre puțin diferite.
Ce comitate au ars?
Focul a intrat doar în Ochiltree (4 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 19,4 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 51, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al agențiilor Statelor Unite (MTBS / NIFC, domeniu public), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Statele Unite ale Americii. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 1.253 ha; 65 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: WFIGS de la NIFC (SUA), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.