Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · →

Incendiul de la Liúpo, 4 octombrie 2026 Liúpo

Stins · ultima detecție 31 oct. 2026, 11:00 UTC

Focul a pornit pe 4 octombrie 2026 în Liúpo, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 27 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.554 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 264-lea ca mărime din Nampula din 2016 (din 392 cu pagină). Al 415-lea din Mozambic în 2026, din 561.

Compară cu…
Suprafață arsă
3.554ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
27de zile
4 oct. 2026 – 30 oct. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
4 oct.
2026
Focare termice
47
într-un singur focar: 41 MW
Pericol la început
2
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
28MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 oct.30 oct.
31 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

5 oct. 2026 · 3 MW · 1 10 oct. 2026 · 7 MW · 2 13 oct. 2026 · 0 MW · 0 14 oct. 2026 · 20 MW · 4 15 oct. 2026 · 72 MW · 5 16 oct. 2026 · 0 MW · 0 17 oct. 2026 · 7 MW · 3 18 oct. 2026 · 39 MW · 5 19 oct. 2026 · 4 MW · 2 20 oct. 2026 · 95 MW · 9 21 oct. 2026 · 9 MW · 3 22 oct. 2026 · 21 MW · 2 23 oct. 2026 · 0 MW · 0 24 oct. 2026 · 4 MW · 1 25 oct. 2026 · 96 MW · 8 26 oct. 2026 · 1 MW · 1 27 oct. 2026 · 0 MW · 0 28 oct. 2026 · 0 MW · 0 30 oct. 2026 · 0 MW · 0 31 oct. 2026 · 12 MW · 1
5 oct. 14 oct. 17 oct. 20 oct. 23 oct. 25 oct. 26 oct. 30 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
49km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început.

Zona mai arsese

98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 723 ha în 2016, 779 ha în 2017, 518 ha în 2018, 2.391 ha în 2019, 1.638 ha în 2020, 1.137 ha în 2021, 370 ha în 2022, 2.115 ha în 2023, 816 ha în 2024, 971 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.478 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (36 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Liúpo a început aici
    3.577 ha a ajuns pe 5 oct.
    1,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită13 ha
Locuitori≈ 4.200

În perimetru se aflau aproximativ 13 ha construite și locuiau aproximativ 4.200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 oct. 30,5 °C 59 % 35 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 2
5 oct. 30,7 °C 53 % 35 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 2
6 oct. 34,0 °C 40 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 11
7 oct. 35,1 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 16
8 oct. 33,0 °C 45 % 33 km/h 1,5 mm Scăzut 9
9 oct. 33,0 °C 44 % 37 km/h 0,1 mm Moderat 14
10 oct. 32,5 °C 42 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 16
11 oct. 33,4 °C 39 % 46 km/h 0,0 mm Moderat 19
12 oct. 32,2 °C 42 % 33 km/h 0,1 mm Moderat 18
13 oct. 33,3 °C 35 % 38 km/h 0,3 mm Moderat 21
14 oct. 33,7 °C 35 % 44 km/h 0,8 mm Moderat 21
15 oct. 33,3 °C 34 % 32 km/h 1,5 mm Moderat 14
16 oct. 32,4 °C 41 % 31 km/h 2,1 mm Scăzut 10
17 oct. 32,2 °C 36 % 36 km/h 4,2 mm Scăzut 6
18 oct. 33,6 °C 34 % 45 km/h 0,6 mm Moderat 20
19 oct. 34,8 °C 36 % 49 km/h 0,6 mm Ridicat 23
20 oct. 38,6 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 33
21 oct. 38,1 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 33
22 oct. 38,7 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
23 oct. 38,7 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
24 oct. 34,6 °C 41 % 38 km/h 0,9 mm Moderat 21
25 oct. 33,8 °C 42 % 45 km/h 0,3 mm Ridicat 26
26 oct. 33,7 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 24
27 oct. 35,3 °C 40 % 38 km/h 2,1 mm Moderat 18
28 oct. 39,2 °C 20 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 oct. 35,0 °C 48 % 48 km/h 4,3 mm Scăzut 8
30 oct. 32,0 °C 37 % 48 km/h 0,5 mm Ridicat 23
31 oct. după 32,6 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 24
1 nov. după 33,3 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 27
2 nov. după 35,0 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
3 nov. după 35,1 °C 40 % 39 km/h 0,3 mm Ridicat 30
4 nov. după 34,7 °C 36 % 42 km/h 0,2 mm Ridicat 30

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 sept. 2026
După · 3 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 21 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 48 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 18: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,548 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1052 µg/m³
Grosime optică0,81
23456789101112131415161718192021
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 47Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Liúpo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 octombrie 2026 și 30 octombrie 2026 (27 de zile). Perimetrul îl datează între 4 octombrie 2026 și 23 octombrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.554 hectare (35,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Liúpo (3.577 ha, 1,7 %).
Incendiul de la Liúpo mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 31 oct. 2026, 11:00 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,2 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 49 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 24 octombrie 2026 → 30 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 4 octombrie 2026 – 23 octombrie 2026. 47 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.