Incendiul de la Linkou County, 13 martie 2026
林口县 · Yilan County, Linkou County
Stins · ultima detecție 2 apr. 2026, 17:37 UTC
Focul a pornit pe 13 martie 2026 în Linkou County, China, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 51.320 hectare, împărțit între 2 comune.
Al 3-lea din China în 2026, din 1095.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
51.320ha
Reuniunea a 10 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
13 mar. 2026 – 2 apr. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
21de zile
De pe 13 mar. 2026 până pe 2 apr. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 2 apr. 2026, 17:37 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
13 mar. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
13 mar. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
2.195
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 115 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
13 mar. 2026 – 2 apr. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
5.681MW
Putere radiativă însumată pe 27 martie 2026; focare în acea zi: 488.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
27 mar. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
0,9FWI · foarte scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 6.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
15,9°C · 27 % UR
Maxima de 15,9 °C și umiditatea minimă de 27 % pe 25 martie 2026; rafale de 54 km/h pe 20 martie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 26.000persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 300 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei linkou-county-2026-03-9.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-03-06
0
0
-5
-15,8
32
12,3
29,5
0
0,9
muy_bajo
0
2026-03-07
0
0
-3,6
-14,4
30
19,1
42,5
0
1,8
muy_bajo
0
2026-03-08
0
0
-1
-12,3
21
15,7
36
0
2
muy_bajo
0
2026-03-09
0
0
-0,2
-12,9
24
18,2
39,2
0
2,6
muy_bajo
0
2026-03-10
0
0
4,9
-13,4
18
8,7
22,7
0
2,2
muy_bajo
0
2026-03-11
0
0
3,4
-9
36
13,2
33,1
0
2,6
muy_bajo
0
2026-03-12
0
0
3,9
-9
13
8,8
24,8
0
2,8
muy_bajo
0
2026-03-13
18
79
7
-7,4
13
16,3
37,4
0
4,9
muy_bajo
1
2026-03-14
4
131
2,9
-4,4
37
23
49
0,9
2
muy_bajo
1
2026-03-15
149
1.097
3,4
-6,7
18
14,4
33,8
0
2,4
muy_bajo
1
2026-03-16
52
254
3,7
-7
20
21,8
42,8
0
4,3
muy_bajo
1
2026-03-17
42
237
7,8
-7,4
15
8,8
25,2
0
3,6
muy_bajo
1
2026-03-18
0
0
-1,3
-11,2
45
24,5
51,8
1,8
0,6
muy_bajo
1
2026-03-19
0
0
-1,1
-15,1
26
20,9
45
0,1
0,8
muy_bajo
1
2026-03-20
0
0
-0,9
-11,1
27
25,6
54,4
0,3
2,3
muy_bajo
1
2026-03-21
17
72
9,3
-8,9
15
19,2
42,5
0
4,4
muy_bajo
1
2026-03-22
3
19
10,5
-1,2
30
16,5
36,7
0
4,3
muy_bajo
1
2026-03-23
419
4.807
9,7
-2,5
18
18,9
40,7
0
6,2
bajo
1
2026-03-24
337
2.522
14
-4,1
16
12,8
30,6
0
6,6
bajo
1
2026-03-25
52
343
15,9
-0,6
27
18
40
0,3
8,5
bajo
1
2026-03-26
4
31
12,5
-1,9
31
18,7
42,5
0,7
5,8
bajo
1
2026-03-27
488
5.681
11,5
1,4
29
11,3
27
0,4
5,1
muy_bajo
1
2026-03-28
185
1.741
11,6
-2,1
16
19
41,8
0
9,2
bajo
1
2026-03-29
0
0
14,7
-3,3
16
22,4
46,4
1,6
4,9
muy_bajo
1
2026-03-30
2
7
6,9
-3
48
26,1
53,3
0
5,8
bajo
1
2026-03-31
123
574
12,9
-4,3
20
9,9
26,6
0
5,9
bajo
1
2026-04-01
202
1.549
8,2
-3
18
21,5
47,2
0
10,3
bajo
1
2026-04-02
98
590
12,3
-5,3
10
10,6
27
0
10,1
bajo
1
2026-04-03
0
0
6,6
-2
37
14,1
27,4
10
0,1
muy_bajo
0
2026-04-04
0
0
2,5
-6,2
52
15,5
31,3
4,8
0
muy_bajo
0
2026-04-05
0
0
6
-7,6
34
19,5
42,1
2,4
0,2
muy_bajo
0
2026-04-06
0
0
1,8
-0,5
79
18,3
37,1
8,4
0
muy_bajo
0
2026-04-07
0
0
8,1
-1,4
36
18,1
36,4
0,5
0,1
muy_bajo
0
2026-04-08
0
0
13,5
-1
26
19,7
42,1
0,1
0,6
muy_bajo
0
2026-04-09
0
0
12,6
0,4
17
26,3
56,2
0
5,2
bajo
0
2026-04-10
0
0
6
0,4
34
13,7
26,6
7,3
0,1
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
51.320ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
13 mar. 2026 – 2 apr. 2026
Comune afectate
2
comitate
A început pe
13 mar.
2026
Focare termice
2.195
într-un singur focar: 115 MW
Pericol la început
1
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
1,2GW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
13 mar.2 apr.
Vezi evoluția2 apr. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
13 mar.17 mar.24 mar.27 mar.2 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
16°maximă
56km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,3 mm pe 10 apr..
Zona mai arsese
57 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.177 ha în 2016, 6.358 ha în 2017, 5.382 ha în 2019, 1.262 ha în 2020, 12.742 ha în 2021, 2.288 ha în 2022, 461 ha în 2023, 4.508 ha în 2024, 9.496 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 29.161 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită300ha
Locuitori≈ 26.000
În perimetru se aflau aproximativ 300 ha construite și locuiau aproximativ 26.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
6 mar.
-5,0 °C
32 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 1
7 mar.
-3,6 °C
30 %
42 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 2
8 mar.
-1,0 °C
21 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 2
9 mar.
-0,2 °C
24 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 3
10 mar.
4,9 °C
18 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 2
11 mar.
3,4 °C
36 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 3
12 mar.
3,9 °C
13 %
25 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 3
13 mar.
7,0 °C
13 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 5
14 mar.
2,9 °C
37 %
49 km/h
0,9 mm
Foarte scăzut 2
15 mar.
3,4 °C
18 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 2
16 mar.
3,7 °C
20 %
43 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 4
17 mar.
7,8 °C
15 %
25 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 4
18 mar.
-1,3 °C
45 %
52 km/h
1,8 mm
Foarte scăzut 1
19 mar.
-1,1 °C
26 %
45 km/h
0,1 mm
Foarte scăzut 1
20 mar.
-0,9 °C
27 %
54 km/h
0,3 mm
Foarte scăzut 2
21 mar.
9,3 °C
15 %
42 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 4
22 mar.
10,5 °C
30 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte scăzut 4
23 mar.
9,7 °C
18 %
41 km/h
0,0 mm
Scăzut 6
24 mar.
14,0 °C
16 %
31 km/h
0,0 mm
Scăzut 7
25 mar.
15,9 °C
27 %
40 km/h
0,3 mm
Scăzut 8
26 mar.
12,5 °C
31 %
42 km/h
0,7 mm
Scăzut 6
27 mar.
11,5 °C
29 %
27 km/h
0,4 mm
Foarte scăzut 5
28 mar.
11,6 °C
16 %
42 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
29 mar.
14,7 °C
16 %
46 km/h
1,6 mm
Foarte scăzut 5
30 mar.
6,9 °C
48 %
53 km/h
0,0 mm
Scăzut 6
31 mar.
12,9 °C
20 %
27 km/h
0,0 mm
Scăzut 6
1 apr.
8,2 °C
18 %
47 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
2 apr.
12,3 °C
10 %
27 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
3 apr. după
6,6 °C
37 %
27 km/h
10,0 mm
Foarte scăzut 0
4 apr. după
2,5 °C
52 %
31 km/h
4,8 mm
Foarte scăzut 0
5 apr. după
6,0 °C
34 %
42 km/h
2,4 mm
Foarte scăzut 0
6 apr. după
1,8 °C
79 %
37 km/h
8,4 mm
Foarte scăzut 0
7 apr. după
8,1 °C
36 %
36 km/h
0,5 mm
Foarte scăzut 0
8 apr. după
13,5 °C
26 %
42 km/h
0,1 mm
Foarte scăzut 1
9 apr. după
12,6 °C
17 %
56 km/h
0,0 mm
Scăzut 5
10 apr. după
6,0 °C
34 %
27 km/h
7,3 mm
Foarte scăzut 0
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 6 mar. 2026
După · 9 apr. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 22 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 144 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 76: de 5,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5144µg/m³
Zile peste prag26de zile
PM10175µg/m³
Grosime optică2,10
OMS 15
11 mar.17 mar.23 mar.29 mar.4 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 2.195Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 13 martie 2026 și 2 aprilie 2026: 21 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 51.320 hectare (513,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Yilan County (43.756 ha, 9,4 %); Linkou County (8.200 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 15,9 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 10, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din China (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 10 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 2.195 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.