Sari la conținut
worldfires
CN · China · –

Incendiul de la Lindian County, 23 octombrie 2022 林甸县 · Lindian County

Stins · ultima măsurătoare pe 25 oct. 2022

Focul a pornit pe 23 octombrie 2022 în Lindian County, China, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 3 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.669 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 146-lea ca mărime din Heilongjiang Province din 2016 (din 943 cu pagină). Al 26-lea din China în 2022, din 210.

Pentru acest incendiu avem perimetrul GWIS, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins suficient de detaliat: nu există evoluție zi cu zi, dar există împărțirea pe localități.

Suprafață arsă
2.669ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
3zile
23 oct. 2022 – 25 oct. 2022
Comune afectate
1
comitate
A început pe
23 oct.
2022
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

14°maximă
50km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 26 oct..

Zona mai arsese

41 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 310 ha în 2016, 480 ha în 2017, 273 ha în 2019, 408 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.106 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (27 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lindian County 林甸县 a început aici
    2.676 ha
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită12 ha
Locuitori≈ 750

În perimetru se aflau aproximativ 12 ha construite și locuiau aproximativ 750 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 oct. 6,4 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 7
24 oct. 8,9 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 10
25 oct. 14,2 °C 42 % 50 km/h 0,0 mm Moderat 14
26 oct. după 5,9 °C 68 % 49 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,1 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 30.

FWI la pornire 7,1
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yi'an County, martie 2016
2.163 ha 8 zile FWI 6,4 Umiditate min. 34 % la 27 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 7,2 mm pe 1 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.512 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 30 din 30)

A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 4 zile.

Doar 8 din cei 30 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,7 mmprima ploaie
26 oct.a doua zi după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 oct., iar pe 26 oct. au căzut 1,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 30 din 30, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 oct. 2022
După · 1 nov. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 octombrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 82 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 40: de 2,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,582 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM10118 µg/m³
Grosime optică1,32
21 oct.23 oct.25 oct.27 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din China

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lindian County?
GWIS (Copernicus) îl datează între 23 octombrie 2022 și 25 octombrie 2022: 3 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.669 hectare (26,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lindian County (2.676 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 14,2 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 14, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din China (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 30. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.512 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 8 din cei 30 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 119 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 119.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.