Sari la conținut
worldfires
UG · Uganda · →

Incendiul de la Lamwo, 2 ianuarie 2026 Lamwo, Chua

Stins · ultima detecție 26 ian. 2026, 23:31 UTC

Focul a pornit pe 2 ianuarie 2026 în Lamwo, Uganda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 25 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.335 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 54-lea ca mărime din Northern Region din 2016 (din 1378 cu pagină). Al 13-lea din Uganda în 2026, din 271.

Compară cu…
Suprafață arsă
4.335ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
25de zile
2 ian. 2026 – 26 ian. 2026
Comune afectate
2
comitate
A început pe
2 ian.
2026
Focare termice
86
într-un singur focar: 66 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
57MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 ian.26 ian.
26 ian. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

2 ian. 2026 · 20 MW · 4 4 ian. 2026 · 147 MW · 7 7 ian. 2026 · 23 MW · 2 8 ian. 2026 · 479 MW · 24 9 ian. 2026 · 76 MW · 8 10 ian. 2026 · 22 MW · 3 11 ian. 2026 · 51 MW · 6 13 ian. 2026 · 35 MW · 6 14 ian. 2026 · 10 MW · 3 15 ian. 2026 · 62 MW · 2 16 ian. 2026 · 31 MW · 8 18 ian. 2026 · 19 MW · 1 19 ian. 2026 · 15 MW · 2 20 ian. 2026 · 12 MW · 4 21 ian. 2026 · 18 MW · 3 23 ian. 2026 · 1 MW · 1 25 ian. 2026 · 1 MW · 1 26 ian. 2026 · 1 MW · 1
2 ian. 8 ian. 11 ian. 15 ian. 19 ian. 23 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
51km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 18 zile când a început.

Zona mai arsese

3 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 142 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 18 % din suprafața pe care o are București (43 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lamwo a început aici
    4.113 ha a ajuns pe 2 ian.
    0,8 %
  2. 251 ha a ajuns pe 8 ian.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită13 ha
Locuitori≈ 1.200

În perimetru se aflau aproximativ 13 ha construite și locuiau aproximativ 1.200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 ian. 33,2 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 34
3 ian. 35,2 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
4 ian. 32,2 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
5 ian. 33,5 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 33
6 ian. 34,1 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
7 ian. 34,9 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
8 ian. 34,3 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 ian. 33,9 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
10 ian. 34,1 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
11 ian. 34,6 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
12 ian. 33,4 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
13 ian. 34,1 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
14 ian. 34,4 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
15 ian. 34,2 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
16 ian. 34,8 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
17 ian. 34,6 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
18 ian. 33,6 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
19 ian. 33,4 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
20 ian. 34,5 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
21 ian. 35,3 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
22 ian. 34,9 °C 18 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 ian. 35,8 °C 15 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 54
24 ian. 35,7 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
25 ian. 36,8 °C 17 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
26 ian. 35,1 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 ian. după 34,4 °C 25 % 24 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 40
28 ian. după 32,8 °C 33 % 30 km/h 0,5 mm Ridicat 36
29 ian. după 33,7 °C 30 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 35
30 ian. după 35,3 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
31 ian. după 35,2 °C 20 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 35
1 feb. după 31,7 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
2 feb. după 35,0 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
3 feb. după 34,2 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 37
4 feb. după 35,1 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
5 feb. după 35,3 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 dec. 2025
După · 2 feb. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 71 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 43: de 2,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,571 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM1074 µg/m³
Grosime optică0,82
5678910111213141516171819202122
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 86Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Uganda ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lamwo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 ianuarie 2026 și 26 ianuarie 2026 (25 de zile). Perimetrul îl datează între 7 ianuarie 2026 și 19 ianuarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.335 hectare (43,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Lamwo (4.113 ha, 0,8 %); Chua (251 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,8 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Uganda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 999 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 19 ianuarie 2026 → 26 ianuarie 2026.
  2. Data de început: 7 ianuarie 2026 → 2 ianuarie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 999 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 ianuarie 2026 – 19 ianuarie 2026. 86 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.