Sari la conținut
worldfires
TD · Ciad · –

Incendiul de la Lac Iro, 2 decembrie 2023 Lac Iro

Stins · ultima detecție 19 dec. 2023, 12:48 UTC

Focul a pornit pe 2 decembrie 2023 în Lac Iro, Ciad, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.031 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 174-lea ca mărime din Moyen-Chari din 2016 (din 179 cu pagină). Al 104-lea din Ciad în 2023, din 107.

Suprafață arsă
2.031ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
2 dec. 2023 – 19 dec. 2023
Comune afectate
1
departamente
A început pe
2 dec.
2023
Focare termice
73
într-un singur focar: 105 MW
Pericol la început
41
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
46MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 dec.19 dec.
19 dec. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

2 dec. 2023 · 7 MW · 1 6 dec. 2023 · 6 MW · 1 7 dec. 2023 · 61 MW · 5 9 dec. 2023 · 12 MW · 3 10 dec. 2023 · 206 MW · 11 11 dec. 2023 · 201 MW · 21 12 dec. 2023 · 39 MW · 7 13 dec. 2023 · 22 MW · 10 14 dec. 2023 · 0 MW · 1 15 dec. 2023 · 24 MW · 4 16 dec. 2023 · 13 MW · 2 17 dec. 2023 · 14 MW · 2 18 dec. 2023 · 4 MW · 1 19 dec. 2023 · 31 MW · 4
2 dec. 10 dec. 15 dec. 18 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
37km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 21 de zile când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.114 ha în 2016, 1.838 ha în 2021, 670 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.016 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,6 % din suprafața pe care o are București (20 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lac Iro a început aici
    2.045 ha a ajuns pe 2 dec.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 dec. 37,6 °C 25 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
3 dec. 37,4 °C 25 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 dec. 35,3 °C 33 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
5 dec. 36,3 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 dec. 36,7 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
7 dec. 36,6 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 dec. 36,2 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 dec. 36,0 °C 14 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
10 dec. 35,4 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
11 dec. 35,2 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
12 dec. 34,2 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
13 dec. 33,8 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 51
14 dec. 34,1 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 dec. 34,5 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
16 dec. 35,4 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
17 dec. 36,6 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
18 dec. 37,3 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
19 dec. 38,6 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 50
20 dec. după 38,3 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
21 dec. după 38,2 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
22 dec. după 37,5 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 50
23 dec. după 37,8 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 55
24 dec. după 36,9 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
25 dec. după 36,6 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 dec. după 36,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 dec. după 35,4 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
28 dec. după 35,0 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
29 dec. după 35,5 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 40,7 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 21 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 40,7
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 21
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bahr-Azoum, noiembrie 2021
4.622 ha 7 zile FWI 43,1 Umiditate min. 25 % la 109 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

8 zile
durată mediană
2.480 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 25)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.031 ha față de o mediană de 2.480 ha) și a durat 18 zile, față de 8 zile.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 25 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 nov. 2023
După · 26 dec. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 13 decembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 96 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 66: de 4,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,596 µg/m³
Zile peste prag15 zile
PM10184 µg/m³
Grosime optică0,88
7 dec.10 dec.13 dec.16 dec.19 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 73Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ciad

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lac Iro?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 decembrie 2023 și 19 decembrie 2023 (18 zile). Perimetrul îl datează între 9 decembrie 2023 și 18 decembrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.031 hectare (20,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lac Iro (2.045 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,6 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Ciad (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 2.480 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 18 decembrie 2023 → 19 decembrie 2023.
  2. Data de început: 9 decembrie 2023 → 2 decembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 decembrie 2023 – 18 decembrie 2023. 73 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.