Sari la conținut
worldfires
TD · Ciad · –

Incendiul de la Lac Iro, 23 noiembrie 2023 Lac Iro

Stins · ultima detecție 2 dec. 2023, 11:26 UTC

Focul a pornit pe 23 noiembrie 2023 în Lac Iro, Ciad, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.816 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 74-lea ca mărime din Moyen-Chari din 2016 (din 179 cu pagină). Al 52-lea din Ciad în 2023, din 107.

Suprafață arsă
2.816ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
23 nov. 2023 – 2 dec. 2023
Comune afectate
1
departamente
A început pe
23 nov.
2023
Focare termice
92
într-un singur focar: 31 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
131MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 nov.2 dec.
2 dec. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

23 nov. 2023 · 3 MW · 1 24 nov. 2023 · 73 MW · 12 25 nov. 2023 · 21 MW · 4 28 nov. 2023 · 641 MW · 62 29 nov. 2023 · 65 MW · 7 30 nov. 2023 · 19 MW · 2 2 dec. 2023 · 94 MW · 4
23 nov. 28 nov. 2 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
29km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început.

Zona mai arsese

70 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.298 ha în 2016, 89 ha în 2017, 865 ha în 2018, 1.237 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.981 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (28 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lac Iro a început aici
    2.836 ha a ajuns pe 23 nov.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 nov. 36,8 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 32
24 nov. 37,4 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 37
25 nov. 37,2 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 38
26 nov. 38,5 °C 17 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
27 nov. 37,3 °C 26 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 37
28 nov. 37,5 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 38
29 nov. 37,3 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
30 nov. 37,2 °C 24 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
1 dec. 37,9 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
2 dec. 37,6 °C 25 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
3 dec. după 37,4 °C 25 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 dec. după 35,3 °C 33 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
5 dec. după 36,3 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 dec. după 36,7 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
7 dec. după 36,6 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 dec. după 36,2 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
9 dec. după 36,0 °C 14 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
10 dec. după 35,4 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
11 dec. după 35,2 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 dec. după 34,2 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 32,4 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 36.

FWI la pornire 32,4
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Haraze-Mangueigne, noiembrie 2021
2.198 ha 18 zile FWI 31,8 Umiditate min. 28 % la 138 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

8 zile
durată mediană
2.500 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 36)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.816 ha față de o mediană de 2.500 ha) și a durat 10 zile, față de 8 zile.

La 33 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
29km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 36, cu o mediană de 1,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 nov. 2023
După · 9 dec. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 noiembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 60 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 37: de 2,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,560 µg/m³
Zile peste prag8 zile
PM10109 µg/m³
Grosime optică0,85
26 nov.28 nov.30 nov.2 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 92Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ciad

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lac Iro?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 noiembrie 2023 și 2 decembrie 2023 (10 zile). Perimetrul îl datează între 28 noiembrie 2023 și 30 noiembrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.816 hectare (28,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lac Iro (2.836 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,5 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 29 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Ciad (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 36. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 2.500 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 33 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 noiembrie 2023 → 2 decembrie 2023.
  2. Data de început: 28 noiembrie 2023 → 23 noiembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 noiembrie 2023 – 30 noiembrie 2023. 92 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.