Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la La Yesca, mai 2023 La Yesca

Stins · ultima detecție 1 iun. 2023, 07:55 UTC

Focul a pornit pe 26 mai 2023 în La Yesca, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.834 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 61-lea ca mărime din Nayarit din 2016 (din 171 cu pagină). Al 110-lea din Mexic în 2023, din 285.

Suprafață arsă
2.834ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
7zile
26 mai 2023 – 1 iun. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
26 mai
2023
Focare termice
189
într-un singur focar: 167 MW
Pericol la început
47
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
311MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 mai1 iun.
1 iun. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

26 mai 2023 · 349 MW · 28 27 mai 2023 · 296 MW · 17 28 mai 2023 · 687 MW · 33 29 mai 2023 · 279 MW · 42 30 mai 2023 · 358 MW · 43 31 mai 2023 · 208 MW · 25 1 iun. 2023 · 0 MW · 1
26 mai 28 mai 30 mai 1 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
53km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

18 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 499 ha în 2016.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (28 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. La Yesca a început aici
    2.845 ha a ajuns pe 26 mai
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,13 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,13 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 25 mai 2023 și a ars 4.555 ha (satelitul a măsurat 2.834 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 22 % din suprafața din Mexic 60 de zile fără ploaie: 24 % din suprafața din Mexic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 mai 30,3 °C 12 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
27 mai 28,9 °C 17 % 53 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
28 mai 26,8 °C 17 % 53 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
29 mai 26,9 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
30 mai 28,7 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
31 mai 29,5 °C 12 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
1 iun. 30,0 °C 12 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
2 iun. după 32,6 °C 12 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
3 iun. după 31,1 °C 11 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
4 iun. după 29,7 °C 14 % 58 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 iun. după 30,4 °C 14 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
6 iun. după 29,9 °C 20 % 47 km/h 0,6 mm Foarte ridicat 40
7 iun. după 29,6 °C 18 % 47 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 41
8 iun. după 29,2 °C 14 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 iun. după 31,6 °C 17 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
10 iun. după 31,1 °C 14 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
11 iun. după 33,0 °C 14 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 46,6 și o umiditate minimă de 12 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 46,6
Umiditate minimă 12 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tequila, mai 2023
9.892 ha 14 zile FWI 47,1 Umiditate min. 12 % la 29 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
3.259 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 10.000 ha
2,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 7 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.834 ha față de o mediană de 3.259 ha) și a durat 7 zile, față de 10 zile.

La 8 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
53km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 iun. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 7 din 15, cu o mediană de 2,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 mai 2023
După · 8 iun. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 31 mai 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 57 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 24: de 1,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,557 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1082 µg/m³
Grosime optică0,45
24 mai27 mai30 mai2 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 189Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la La Yesca?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 mai 2023 și 1 iunie 2023 (7 zile). Perimetrul îl datează între 26 mai 2023 și 31 mai 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.834 hectare (28,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în La Yesca (2.845 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,3 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 3.259 ha; 13 % au trecut de 10.000 ha. La 8 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 31 mai 2023 → 1 iunie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 mai 2023 – 31 mai 2023. 189 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 4.555 ha oficiale față de 2.834 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.