Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · →

Incendiul de la La Yesca, aprilie 2022 La Yesca

Stins · ultima detecție 22 apr. 2022, 20:40 UTC

Focul a pornit pe 18 aprilie 2022 în La Yesca, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.601 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 53-lea ca mărime din Nayarit din 2016 (din 181 cu pagină). Al 53-lea din Mexic în 2022, din 232.

Compară cu…
Suprafață arsă
3.601ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
18 apr. 2022 – 22 apr. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
18 apr.
2022
Focare termice
209
într-un singur focar: 135 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
625MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 apr.22 apr.
22 apr. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

18 apr. 2022 · 256 MW · 15 19 apr. 2022 · 424 MW · 46 20 apr. 2022 · 1.670 MW · 67 21 apr. 2022 · 642 MW · 47 22 apr. 2022 · 135 MW · 34
18 apr. 19 apr. 20 apr. 21 apr. 22 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
55km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început.

Zona mai arsese

3 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 125 ha în 2016, 2 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (36 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. La Yesca a început aici
    3.614 ha a ajuns pe 18 apr.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,34 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,34 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 18 aprilie 2022 și a ars 2.349 ha (satelitul a măsurat 3.601 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 apr. 29,6 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
19 apr. 28,0 °C 24 % 48 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 40
20 apr. 26,5 °C 24 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 apr. 28,3 °C 17 % 55 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
22 apr. 27,6 °C 20 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
23 apr. după 26,6 °C 16 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
24 apr. după 26,0 °C 19 % 54 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
25 apr. după 27,5 °C 17 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
26 apr. după 28,6 °C 16 % 48 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 39
27 apr. după 27,3 °C 23 % 55 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 42
28 apr. după 27,0 °C 18 % 56 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
29 apr. după 26,6 °C 14 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
30 apr. după 27,1 °C 12 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
1 mai după 27,6 °C 14 % 54 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 mai după 27,3 °C 15 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 apr. 2022
După · 29 apr. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 209Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la La Yesca?
GWIS (Copernicus) îl datează între 18 aprilie 2022 și 22 aprilie 2022: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.601 hectare (36,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în La Yesca (3.614 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,6 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 55 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 209 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 2.349 ha oficiale față de 3.601 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.