Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la La Tuque, 1 iunie 2023 La Tuque, Eeyou Istchee Baie-James

Stins · ultima detecție 26 iun. 2023, 06:37 UTC

Focul a pornit pe 1 iunie 2023 în La Tuque, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 26 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 17.764 hectare, împărțit între 2 subdiviziuni de recensământ.

Este al 33-lea ca mărime din Quebec din 2016 (din 170 cu pagină). Al 106-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
17.764ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
26de zile
1 iun. 2023 – 26 iun. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
2
comune
A început pe
1 iun.
2023
Focare termice
1.417
într-un singur focar: 481 MW
Pericol la început
8
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
818MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 iun.26 iun.
26 iun. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

2 iun. 2023 · 496 MW · 12 3 iun. 2023 · 1.603 MW · 82 4 iun. 2023 · 124 MW · 21 5 iun. 2023 · 426 MW · 31 6 iun. 2023 · 334 MW · 17 12 iun. 2023 · 2.571 MW · 28 13 iun. 2023 · 318 MW · 157 14 iun. 2023 · 24 MW · 16 15 iun. 2023 · 315 MW · 33 19 iun. 2023 · 24 MW · 4 20 iun. 2023 · 1.557 MW · 75 21 iun. 2023 · 1.321 MW · 217 22 iun. 2023 · 1.748 MW · 180 23 iun. 2023 · 300 MW · 126 24 iun. 2023 · 39 MW · 23 25 iun. 2023 · 2.448 MW · 266 26 iun. 2023 · 258 MW · 129
2 iun. 12 iun. 15 iun. 22 iun. 26 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
57km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 18,7 mm pe 27 iun..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 75 % din suprafața pe care o are București (178 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. La Tuque a început aici
    18.031 ha a ajuns pe 2 iun.
    0,6 %
  2. 121 ha a ajuns pe 26 iun.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 iun. 28,5 °C 32 % 31 km/h 1,9 mm Scăzut 8
2 iun. 24,2 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 16
3 iun. 21,4 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 16
4 iun. 22,1 °C 21 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 16
5 iun. 21,2 °C 34 % 44 km/h 1,0 mm Moderat 12
6 iun. 16,0 °C 36 % 56 km/h 0,1 mm Moderat 16
7 iun. 14,1 °C 50 % 57 km/h 1,5 mm Scăzut 6
8 iun. 17,2 °C 52 % 37 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 2
9 iun. 16,7 °C 53 % 26 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 3
10 iun. 17,6 °C 50 % 32 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 4
11 iun. 21,7 °C 47 % 22 km/h 0,3 mm Scăzut 7
12 iun. 26,5 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 15
13 iun. 25,6 °C 38 % 46 km/h 1,2 mm Moderat 14
14 iun. 23,8 °C 30 % 22 km/h 0,1 mm Moderat 15
15 iun. 21,8 °C 50 % 39 km/h 0,4 mm Moderat 17
16 iun. 14,9 °C 70 % 35 km/h 0,4 mm Scăzut 11
17 iun. 19,5 °C 57 % 31 km/h 0,7 mm Scăzut 9
18 iun. 20,8 °C 45 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 12
19 iun. 22,4 °C 42 % 18 km/h 0,1 mm Moderat 13
20 iun. 25,6 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 18
21 iun. 28,7 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 22
22 iun. 30,0 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 23
23 iun. 29,1 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
24 iun. 25,3 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 25
25 iun. 23,8 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 23
26 iun. 22,8 °C 59 % 49 km/h 3,7 mm Scăzut 6
27 iun. după 19,3 °C 86 % 36 km/h 18,7 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 8,0 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 7 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 3.

FWI la pornire 8,0
Umiditate minimă 32 %
Zile fără ploaie 7
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Eeyou Istchee Baie-James, iunie 2017
4.119 ha 5 zile FWI 4,6 Umiditate min. 31 % la 155 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 12,4 mm pe 11 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 3. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

18,7 mmprima ploaie
27 iun.a doua zi după final
57km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 26 iun., iar pe 27 iun. au căzut 18,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 mai 2023
După · 3 iul. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 28 iunie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 440 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 274: de 18 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5440 µg/m³
Zile peste prag28 de zile
PM10630 µg/m³
Grosime optică5,84
30 mai6 iun.13 iun.20 iun.27 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.417Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la La Tuque?
A ars între 1 iunie 2023 și 26 iunie 2023: 26 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 17.764 hectare (177,6 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 2 subdiviziuni de recensământ: La Tuque (18.031 ha, 0,6 %); Eeyou Istchee Baie-James (121 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,0 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 57 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 1.417 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.