Incendiul de la La Macarena, 27 ianuarie 2022
La Macarena
Stins · ultima detecție 4 feb. 2022, 17:57 UTC
Focul a pornit pe 27 ianuarie 2022 în La Macarena, Columbia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.769 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 154-lea ca mărime din Meta din 2016 (din 214 cu pagină). Al 121-lea din Columbia în 2022, din 160.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
1.769ha
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Fișa1.769UNGRD1.400
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
27 ian. 2022 – 4 feb. 2022
+− verificare
UNGRD: 1.400 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +26,4 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
9zile
De pe 27 ian. 2022 până pe 4 feb. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 4 feb. 2022, 17:57 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
27 ian. 2022
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
27 ian. 2022
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
58
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 251 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
27 ian. 2022 – 4 feb. 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
712MW
Putere radiativă însumată pe 28 ianuarie 2022; focare în acea zi: 9.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
28 ian. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
23,3FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 10.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,8°C · 27 % UR
Maxima de 36,8 °C și umiditatea minimă de 27 % pe 29 ianuarie 2022; rafale de 56 km/h pe 30 ianuarie 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial UNGRD
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 1.400 ha (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Potrivit UNGRD, pe 31 ianuarie 2022 a fost înregistrat în La Macarena un incendiu de 1.400 ha (satelitul a măsurat 1.769 ha). Înregistrarea nu are coordonate, așa că a fost asociată după localitate și dată. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
27 ian.
34,6 °C
33 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
28 ian.
35,7 °C
29 %
39 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
29 ian.
36,8 °C
27 %
44 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
30 ian.
35,0 °C
32 %
56 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
31 ian.
35,0 °C
30 %
50 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
1 feb.
35,3 °C
27 %
47 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
2 feb.
35,9 °C
28 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
3 feb.
34,2 °C
35 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
4 feb.
33,1 °C
39 %
29 km/h
0,2 mm
Ridicat 25
5 feb. după
32,6 °C
48 %
34 km/h
5,8 mm
Foarte scăzut 4
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 23,3 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.
FWI la pornire23,3
Umiditate minimă33 %
Zile fără ploaie10
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la La Macarena, 27 ianuarie 2022
1.769 ha9 zileFWI 23,3Umiditate min. 33 %
Incendiul de la San Vicente Del Caguán, ianuarie 2016
7.317 ha20 de zileFWI 23,5Umiditate min. 32 %la 86 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 6 feb..
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.769 ha față de o mediană de 2.045 ha) și a durat 9 zile, față de 4 zile.
Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,9 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
5,8 mmprima ploaie
5 feb.a doua zi după final
56km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 4 feb., iar pe 5 feb. au căzut 5,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 15, cu o mediană de 3,9 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
GWIS (Copernicus) îl datează între 27 ianuarie 2022 și 4 februarie 2022: 9 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.769 hectare (17,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în La Macarena (1.781 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,8 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Columbia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 2.045 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,9 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 58 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu UNGRD: 1.400 ha oficiale față de 1.769 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.