Incendiul de la Kubu Raya, iulie 2026 Kubu Raya
Focul a pornit pe 24 iulie 2026 în Kubu Raya, Indonezia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 53 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.059 hectare, împărțit între o singură comună.
Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.
Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:
- 9.378 haKubu Raya8 august 2026 · 37 de zile
- 8.131 haKubu Raya5 august 2026 · 37 de zile
- 5.583 haKubu Raya23 august 2026 · 22 de zile
- 4.852 haKubu Raya28 august 2026 · 17 zile
- 3.670 haKubu Raya16 august 2026 · 24 de zile
- 2.320 haKubu Raya27 august 2026 · 10 zile
- 1.798 haKubu Raya29 august 2026 · 18 zile
- 1.741 haKubu Rayaseptembrie 2026 · 10 zile
Este al 29-lea ca mărime din West Kalimantan din 2016 (din 268 cu pagină). Al 167-lea din Indonezia în 2026, din 1031.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 7.059ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 53de zile
- 24 iul. 2026 – 14 sept. 2026
- Comune afectate
- 1
- regențe
- A început pe
- 24 iul.
- 2026
- Focare termice
- 768
- într-un singur focar: 154 MW
- Pericol la început
- 19
- Moderat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 198MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 10,3 mm pe 20 sept..
Zona mai arsese
47 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.743 ha în 2018, 2.181 ha în 2019, 430 ha în 2021, 427 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.305 ha care arseseră deja.
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Jakarta — geoBoundaries · Badan Pusat Statistik (BPS - Statistics Indonesia), World Food Programme, OCHA ROAP (CC BY 3.0 IGO).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Kubu Raya a început aici7.107 ha a ajuns pe 24 iul.0,8 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru se aflau aproximativ 2,8 ha construite și locuiau aproximativ 950 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 iul. | 34,5 °C | 39 % | 10 km/h | 0,0 mm | Moderat 19 |
| 25 iul. | 34,5 °C | 38 % | 12 km/h | 0,0 mm | Moderat 21 |
| 26 iul. | 35,5 °C | 36 % | 12 km/h | 0,9 mm | Moderat 18 |
| 27 iul. | 35,2 °C | 39 % | 9 km/h | 0,3 mm | Moderat 18 |
| 28 iul. | 33,8 °C | 52 % | 25 km/h | 0,2 mm | Moderat 18 |
| 29 iul. | 32,2 °C | 64 % | 28 km/h | 13,1 mm | Foarte scăzut 1 |
| 30 iul. | 32,3 °C | 58 % | 23 km/h | 2,3 mm | Foarte scăzut 2 |
| 31 iul. | 33,7 °C | 57 % | 24 km/h | 6,3 mm | Foarte scăzut 1 |
| 1 aug. | 33,8 °C | 53 % | 26 km/h | 3,6 mm | Foarte scăzut 2 |
| 2 aug. | 34,0 °C | 52 % | 24 km/h | 9,9 mm | Foarte scăzut 1 |
| 3 aug. | 34,7 °C | 48 % | 26 km/h | 5,0 mm | Foarte scăzut 1 |
| 4 aug. | 35,1 °C | 44 % | 29 km/h | 0,0 mm | Scăzut 8 |
| 5 aug. | 34,8 °C | 39 % | 26 km/h | 0,0 mm | Scăzut 11 |
| 6 aug. | 34,7 °C | 44 % | 26 km/h | 0,0 mm | Moderat 12 |
| 7 aug. | 34,9 °C | 42 % | 25 km/h | 0,0 mm | Moderat 13 |
| 8 aug. | 35,3 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 9 aug. | 34,7 °C | 39 % | 22 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 10 aug. | 35,0 °C | 39 % | 25 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 11 aug. | 34,7 °C | 42 % | 20 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 12 aug. | 34,5 °C | 46 % | 25 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 13 aug. | 33,7 °C | 50 % | 24 km/h | 0,0 mm | Moderat 16 |
| 14 aug. | 35,0 °C | 45 % | 26 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 15 aug. | 33,7 °C | 56 % | 24 km/h | 1,7 mm | Scăzut 7 |
| 16 aug. | 35,2 °C | 46 % | 24 km/h | 0,2 mm | Moderat 14 |
| 17 aug. | 34,2 °C | 56 % | 24 km/h | 4,6 mm | Foarte scăzut 3 |
| 18 aug. | 35,7 °C | 42 % | 26 km/h | 0,0 mm | Moderat 12 |
| 19 aug. | 35,0 °C | 44 % | 22 km/h | 0,0 mm | Moderat 15 |
| 20 aug. | 34,8 °C | 44 % | 26 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 21 aug. | 35,4 °C | 43 % | 25 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 22 aug. | 34,8 °C | 48 % | 22 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 23 aug. | 33,3 °C | 56 % | 20 km/h | 0,4 mm | Moderat 15 |
| 24 aug. | 34,0 °C | 52 % | 30 km/h | 0,3 mm | Moderat 18 |
| 25 aug. | 35,5 °C | 43 % | 27 km/h | 0,0 mm | Moderat 19 |
| 26 aug. | 34,2 °C | 52 % | 20 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 27 aug. | 33,4 °C | 53 % | 24 km/h | 0,1 mm | Moderat 19 |
| 28 aug. | 35,2 °C | 31 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 29 aug. | 35,7 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 30 aug. | 36,0 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 31 aug. | 35,2 °C | 44 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 1 sept. | 35,9 °C | 39 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 2 sept. | 35,0 °C | 42 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 3 sept. | 34,7 °C | 46 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 4 sept. | 33,8 °C | 53 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 5 sept. | 32,4 °C | 57 % | 25 km/h | 6,4 mm | Foarte scăzut 3 |
| 6 sept. | 34,3 °C | 48 % | 29 km/h | 0,1 mm | Moderat 12 |
| 7 sept. | 31,5 °C | 62 % | 24 km/h | 0,0 mm | Moderat 12 |
| 8 sept. | 32,5 °C | 61 % | 26 km/h | 8,2 mm | Foarte scăzut 2 |
| 9 sept. | 33,8 °C | 50 % | 24 km/h | 0,0 mm | Scăzut 7 |
| 10 sept. | 34,6 °C | 45 % | 23 km/h | 0,0 mm | Moderat 13 |
| 11 sept. | 34,8 °C | 45 % | 30 km/h | 0,0 mm | Moderat 17 |
| 12 sept. | 34,8 °C | 48 % | 19 km/h | 0,1 mm | Moderat 15 |
| 13 sept. | 33,3 °C | 58 % | 19 km/h | 0,6 mm | Moderat 12 |
| 14 sept. | 34,8 °C | 48 % | 27 km/h | 3,1 mm | Scăzut 6 |
| 15 sept. după | 30,8 °C | 68 % | 16 km/h | 4,8 mm | Foarte scăzut 1 |
| 16 sept. după | 29,6 °C | 74 % | 15 km/h | 3,4 mm | Foarte scăzut 0 |
| 17 sept. după | 30,0 °C | 72 % | 21 km/h | 0,3 mm | Foarte scăzut 1 |
| 18 sept. după | 32,3 °C | 58 % | 13 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 4 |
| 19 sept. după | 34,7 °C | 49 % | 19 km/h | 0,1 mm | Scăzut 10 |
| 20 sept. după | 33,1 °C | 64 % | 23 km/h | 10,3 mm | Foarte scăzut 1 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 7 septembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 764 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 344: de 23 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 768Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 9.378 haKubu Raya8 august 2026 · 37 de zile · la 10 km
- 4.784 haKubu Raya10 august 2018 · 18 zile · la 11 km
- 8.131 haKubu Raya5 august 2026 · 37 de zile · la 12 km
- 9.062 haKubu Raya11 august 2018 · 13 zile · la 32 km
- 4.852 haKubu Raya28 august 2026 · 17 zile · la 33 km
- 9.209 haKubu Raya10 februarie 2021 · 21 de zile · la 34 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Kubu Raya?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 iulie 2026 și 14 septembrie 2026 (53 de zile). Perimetrul îl datează între 31 iulie 2026 și 14 septembrie 2026.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.059 hectare (70,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat doar în Kubu Raya (7.107 ha, 0,8 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 36,0 °C, o umiditate minimă de 30 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Indonezia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 31 iulie 2026 – 14 septembrie 2026. 768 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.