Sari la conținut
worldfires
SL · Sierra Leone · –

Incendiul de la Koya, 25 aprilie 2024 Koya, Ribbi

Stins · ultima detecție 29 apr. 2024, 14:55 UTC

Focul a pornit pe 25 aprilie 2024 în Koya, Sierra Leone, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.118 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 47-lea ca mărime din Southern din 2016 (din 317 cu pagină). Al 9-lea din Sierra Leone în 2024, din 140.

Compară cu…
Suprafață arsă
2.118ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
25 apr. 2024 – 29 apr. 2024
Comune afectate
2
căpetenii
A început pe
25 apr.
2024
Focare termice
47
într-un singur focar: 117 MW
Pericol la început
18
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
328MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 apr.29 apr.
29 apr. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

25 apr. 2024 · 65 MW · 5 26 apr. 2024 · 1.129 MW · 32 27 apr. 2024 · 3 MW · 1 29 apr. 2024 · 117 MW · 9
25 apr. 26 apr. 27 apr. 29 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
36km/h · rafală maximă
42%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,1 mm pe 1 mai.

Zona mai arsese

12 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 248 ha în 2020.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Koya a început aici
    1.394 ha a ajuns pe 25 apr.
    0,9 %
  2. 739 ha a ajuns pe 25 apr.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,77 ha
Locuitori≈ 250

În perimetru se aflau aproximativ 0,77 ha construite și locuiau aproximativ 250 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
25 apr. 34,6 °C 42 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 18
26 apr. 34,1 °C 47 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 19
27 apr. 37,0 °C 47 % 36 km/h 0,2 mm Moderat 20
28 apr. 35,8 °C 51 % 31 km/h 0,4 mm Moderat 18
29 apr. 36,1 °C 49 % 30 km/h 0,4 mm Moderat 20
30 apr. după 34,4 °C 59 % 30 km/h 0,7 mm Moderat 14
1 mai după 34,9 °C 60 % 34 km/h 2,1 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 17,6 și o umiditate minimă de 42 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 31.

FWI la pornire 17,6
Umiditate minimă 42 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yoni, aprilie 2017
2.617 ha 16 zile FWI 18,7 Umiditate min. 42 % la 18 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,9 mm pe 18 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

8 zile
durată mediană
1.446 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 31 din 31)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.118 ha față de o mediană de 1.446 ha) și a durat 5 zile, față de 8 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,1 mmprima ploaie
1 maila 2 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 apr., iar pe 1 mai au căzut 2,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 31, cu o mediană de 2,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 apr. 2024
După · 6 mai 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 aprilie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 90 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 58: de 3,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,590 µg/m³
Zile peste prag10 zile
PM10143 µg/m³
Grosime optică1,64
23 apr.25 apr.27 apr.29 apr.1 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 47Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sierra Leone

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Koya?
GWIS (Copernicus) îl datează între 25 aprilie 2024 și 29 aprilie 2024: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.118 hectare (21,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Koya (1.394 ha, 0,9 %); Ribbi (739 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,0 °C, o umiditate minimă de 42 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 20, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sierra Leone (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 31. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 1.446 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 47 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.