Sari la conținut
worldfires
SN · Senegal · –

Incendiul de la Koussanar, decembrie 2023 Koussanar, Vélingara

Stins · ultima detecție 20 dec. 2023, 14:12 UTC

Focul a pornit pe 17 decembrie 2023 în Koussanar, Senegal, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 4 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.628 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 113-lea ca mărime din Tambacounda din 2016 (din 222 cu pagină). Al 43-lea din Senegal în 2023, din 83.

Puterea măsurată de satelit este mică (9,6 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
2.628ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
4zile
17 dec. 2023 – 20 dec. 2023
Comune afectate
2
districte
A început pe
17 dec.
2023
Focare termice
72
într-un singur focar: 10 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
79MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 dec.20 dec.
20 dec. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

17 dec. 2023 · 59 MW · 22 18 dec. 2023 · 179 MW · 36 19 dec. 2023 · 63 MW · 12 20 dec. 2023 · 15 MW · 2
17 dec. 18 dec. 19 dec. 20 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
43km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

39 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 886 ha în 2020, 139 ha în 2022.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (26 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Koussanar a început aici
    1.755 ha a ajuns pe 17 dec.
    0,6 %
  2. 888 ha a ajuns pe 18 dec.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 79 % din suprafața din Senegal

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 dec. 28,7 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
18 dec. 28,8 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
19 dec. 25,9 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
20 dec. 26,8 °C 22 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 dec. după 28,5 °C 19 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 dec. după 29,8 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
23 dec. după 31,1 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
24 dec. după 35,5 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
25 dec. după 36,4 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
26 dec. după 36,3 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
27 dec. după 36,8 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
28 dec. după 37,4 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
29 dec. după 36,7 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
30 dec. după 35,7 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 45,0 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 20.

FWI la pornire 45,0
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Koutiaba Wolof, martie 2023
2.047 ha 3 zile FWI 45,6 Umiditate min. 26 % la 38 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
2.036 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 20)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.628 ha față de o mediană de 2.036 ha) și a durat 4 zile, față de 4 zile.

La 19 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 20, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 dec. 2023
După · 27 dec. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 decembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 200 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 168: de 11 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5200 µg/m³
Zile peste prag8 zile
PM10633 µg/m³
Grosime optică0,90
15 dec.17 dec.19 dec.21 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 72Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Senegal

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Koussanar?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 decembrie 2023 și 20 decembrie 2023 (4 zile). Perimetrul îl datează între 17 decembrie 2023 și 19 decembrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.628 hectare (26,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Koussanar (1.755 ha, 0,6 %); Vélingara (888 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,8 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Senegal (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 20. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 2.036 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 19 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 19 decembrie 2023 → 20 decembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 decembrie 2023 – 19 decembrie 2023. 72 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.