Sari la conținut
worldfires
SN · Senegal · →

Incendiul de la Koulor, 19 octombrie 2026 Koulor, Bouinguel Bamba

Stins · ultima detecție 29 oct. 2026, 14:12 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 19 octombrie 2026 în Koulor, Senegal. A fost activ 10 zile, cu 169 focare termice și o suprafață cu foc de circa 2.072 hectare reconstituită din ele, repartizată între 2 comune.

Puterea măsurată de satelit este mică (28,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Suprafață cu foc
≈ 2.072ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
19 oct. 2026 – 28 oct. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
19 oct.
2026
Focare termice
169
într-un singur focar: 29 MW
Pericol la început
8
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
145MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 oct.28 oct.
29 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

19 oct. 2026 · 55 MW · 10 20 oct. 2026 · 3 MW · 1 21 oct. 2026 · 5 MW · 1 22 oct. 2026 · 34 MW · 7 23 oct. 2026 · 323 MW · 36 24 oct. 2026 · 59 MW · 12 25 oct. 2026 · 43 MW · 7 26 oct. 2026 · 87 MW · 16 27 oct. 2026 · 322 MW · 44 28 oct. 2026 · 518 MW · 42 29 oct. 2026 · 0 MW · 0
19 oct. 21 oct. 23 oct. 25 oct. 27 oct. 28 oct. 29 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
40km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,2 mm pe 1 nov..

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Koulor a început aici
    2.030 ha a ajuns pe 19 oct.
    0,3 %
  2. 42 ha a ajuns pe 25 oct.
    0,0 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 oct. 35,0 °C 48 % 32 km/h 1,9 mm Scăzut 8
20 oct. 35,1 °C 35 % 30 km/h 0,3 mm Moderat 16
21 oct. 34,3 °C 50 % 22 km/h 1,1 mm Scăzut 7
22 oct. 36,7 °C 37 % 19 km/h 0,2 mm Moderat 13
23 oct. 39,2 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 20
24 oct. 35,8 °C 49 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 16
25 oct. 36,7 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 15
26 oct. 36,3 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
27 oct. 34,7 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 25
28 oct. 34,8 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 24
29 oct. după 35,1 °C 28 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 22
30 oct. după 36,0 °C 36 % 27 km/h 0,2 mm Ridicat 22
31 oct. după 30,6 °C 56 % 26 km/h 0,3 mm Moderat 16
1 nov. după 34,8 °C 39 % 24 km/h 2,2 mm Scăzut 11

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 oct. 2026
După · 2 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 13 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 73 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 43: de 2,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,573 µg/m³
Zile peste prag9 zile
PM10172 µg/m³
Grosime optică0,65
111213141516171819
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 169Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Senegal ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Koulor?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 19 octombrie 2026 și 28 octombrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 2.072 hectare cu foc (20,7 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Koulor (2.030 ha, 0,3 %); Bouinguel Bamba (42 ha, 0,0 %).
Incendiul de la Koulor mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 29 oct. 2026, 14:12 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,2 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 29, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Senegal (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 3 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 22 octombrie 2026 → 28 octombrie 2026.
  2. Suprafață: ≈ 2.366 → ≈ 2.072 ha.
  3. Data de început: 14 octombrie 2026 → 19 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 18.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 2.072 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 169 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.