Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Koudou-Bégo, 11 ianuarie 2018 Koudou-Bégo

Stins · ultima detecție 31 ian. 2018, 23:18 UTC

Focul a pornit pe 11 ianuarie 2018 în Koudou-Bégo, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 11.362 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 5-lea ca mărime din Ouaka din 2016 (din 25 cu pagină). Al 32-lea din Republica Centrafricană în 2018, din 83.

Suprafață arsă
11.362ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
11 ian. 2018 – 31 ian. 2018
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
11 ian.
2018
Focare termice
399
într-un singur focar: 113 MW
Pericol la început
46
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
178MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 ian.31 ian.
31 ian. 2018

Cum a evoluat, zi de zi

13 ian. 2018 · 13 MW · 9 14 ian. 2018 · 13 MW · 3 16 ian. 2018 · 87 MW · 3 17 ian. 2018 · 61 MW · 4 18 ian. 2018 · 828 MW · 51 19 ian. 2018 · 423 MW · 96 20 ian. 2018 · 350 MW · 63 21 ian. 2018 · 365 MW · 42 22 ian. 2018 · 470 MW · 61 23 ian. 2018 · 78 MW · 25 24 ian. 2018 · 51 MW · 17 25 ian. 2018 · 2 MW · 1 28 ian. 2018 · 13 MW · 2 29 ian. 2018 · 25 MW · 7 30 ian. 2018 · 5 MW · 1 31 ian. 2018 · 70 MW · 14
13 ian. 18 ian. 22 ian. 28 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
35km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 51 de zile când a început.

Zona mai arsese

76 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 7.034 ha în 2016, 5.367 ha în 2017. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 8.616 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 48 % din suprafața pe care o are București (114 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Koudou-Bégo a început aici
    11.443 ha a ajuns pe 13 ian.
    1,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 42 % din suprafața din Republica Centrafricană

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 ian. 35,1 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
12 ian. 34,9 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
13 ian. 35,0 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
14 ian. 35,2 °C 13 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
15 ian. 36,2 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
16 ian. 35,6 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
17 ian. 35,4 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
18 ian. 34,8 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 ian. 35,3 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
20 ian. 35,5 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 ian. 35,4 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
22 ian. 36,3 °C 13 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 51
23 ian. 36,1 °C 12 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
24 ian. 35,5 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
25 ian. 34,9 °C 18 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
26 ian. 35,0 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
27 ian. 35,6 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
28 ian. 35,9 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 ian. 35,0 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 50
30 ian. 35,1 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
31 ian. 35,4 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 51
1 feb. după 36,0 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
2 feb. după 36,9 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 53
3 feb. după 37,1 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 52
4 feb. după 37,5 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 feb. după 38,4 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 50
6 feb. după 38,8 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
7 feb. după 40,3 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 51
8 feb. după 39,7 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
9 feb. după 39,0 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
10 feb. după 36,9 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 45,8 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: 51 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 52.

FWI la pornire 45,8
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 51
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vassako, ianuarie 2017
5.573 ha 13 zile FWI 47,3 Umiditate min. 13 % la 30 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,1 mm pe 25 ian..

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
7.010 ha
suprafață mediană
29 %
au trecut de 10.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 52)

A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 21 de zile, față de 12 zile.

Doar 13 din cei 52 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 50 din 52 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 31 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 52, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 ian. 2018
După · 7 feb. 2018

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 399Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Koudou-Bégo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 11 ianuarie 2018 și 31 ianuarie 2018 (21 de zile). Perimetrul îl datează între 17 ianuarie 2018 și 24 ianuarie 2018.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 11.362 hectare (113,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Koudou-Bégo (11.443 ha, 1,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,3 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 51, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 52. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 7.010 ha; 29 % au trecut de 10.000 ha. Doar 13 din cei 52 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 50 din 52 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 ianuarie 2018 – 24 ianuarie 2018. 399 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.