Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Kouankan, februarie 2024 Sengbédou, Kouankan

Stins · ultima detecție 10 feb. 2024, 14:35 UTC

Focul a pornit pe 2 februarie 2024 în Kouankan, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.448 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 99-lea ca mărime din Nzérékoré din 2016 (din 200 cu pagină). Al 65-lea din Guineea în 2024, din 118.

Suprafață arsă
2.448ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
2 feb. 2024 – 9 feb. 2024
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
2 feb.
2024
Focare termice
87
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
74MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 feb.9 feb.
10 feb. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

2 feb. 2024 · 62 MW · 2 3 feb. 2024 · 46 MW · 9 4 feb. 2024 · 27 MW · 12 5 feb. 2024 · 141 MW · 8 6 feb. 2024 · 190 MW · 17 7 feb. 2024 · 32 MW · 9 8 feb. 2024 · 158 MW · 22 9 feb. 2024 · 8 MW · 7 10 feb. 2024 · 3 MW · 1
2 feb. 4 feb. 6 feb. 8 feb. 10 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
37km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.213 ha în 2016, 53 ha în 2017, 914 ha în 2018, 2.004 ha în 2019, 1.760 ha în 2020, 946 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.428 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 10 % din suprafața pe care o are București (24 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 1.362 ha
    2,3 %
  2. Kouankan a început aici
    1.101 ha
    0,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,47 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 0,47 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 34 % din suprafața din Guineea

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 feb. 34,9 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
3 feb. 33,9 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
4 feb. 33,8 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
5 feb. 34,2 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
6 feb. 34,2 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
7 feb. 34,3 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
8 feb. 34,1 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 feb. 35,5 °C 23 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
10 feb. după 35,7 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 feb. după 34,7 °C 31 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 36
12 feb. după 36,7 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
13 feb. după 37,4 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
14 feb. după 37,9 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
15 feb. după 38,5 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
16 feb. după 36,9 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
17 feb. după 35,0 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
18 feb. după 35,4 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 38
19 feb. după 36,3 °C 31 % 27 km/h 0,8 mm Ridicat 31

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 41,7 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 43.

FWI la pornire 41,7
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bolodou, ianuarie 2025
2.264 ha 6 zile FWI 42,5 Umiditate min. 18 % la 120 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
2.483 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 43)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.448 ha față de o mediană de 2.483 ha) și a durat 8 zile, față de 10 zile.

La 23 din 43 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 9 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 43, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 ian. 2024
După · 16 feb. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 6 februarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 139 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 97: de 6,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5139 µg/m³
Zile peste prag13 zile
PM10218 µg/m³
Grosime optică1,18
31 ian.3 feb.6 feb.9 feb.12 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kouankan?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 februarie 2024 și 9 februarie 2024: 8 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.448 hectare (24,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Sengbédou (1.362 ha, 2,3 %); Kouankan (1.101 ha, 0,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,5 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 43. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.483 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 23 din 43 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 5 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 16 februarie 2024 → 9 februarie 2024.
  2. Data de început: 26 ianuarie 2024 → 2 februarie 2024.
  3. Nume: Sengbédou → Kouankan.
  4. Ultima zi cu foc: 9 februarie 2024 → 16 februarie 2024.
  5. Data de început: 2 februarie 2024 → 26 ianuarie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.