Incendiul de la Konsotami, 12 aprilie 2026
Konsotami, Tarihoye, Koba
Stins · ultima detecție 28 apr. 2026, 14:13 UTC
Focul a pornit pe 12 aprilie 2026 în Konsotami, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.048 hectare, împărțit între 3 comune.
Al 16-lea din Guineea în 2026, din 269.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
7.048ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
12 apr. 2026 – 28 apr. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
17zile
De pe 12 apr. 2026 până pe 28 apr. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 28 apr. 2026, 14:13 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
12 apr. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
12 apr. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
176
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 166 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
12 apr. 2026 – 28 apr. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.827MW
Putere radiativă însumată pe 13 aprilie 2026; focare în acea zi: 50.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
13 apr. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
35,5FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
37,7°C · 20 % UR
Maxima de 37,7 °C și umiditatea minimă de 20 % pe 16 aprilie 2026; rafale de 39 km/h pe 23 aprilie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 850persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 4,0 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei konsotami-2026-04-4.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-04-12
0
0
36,8
21,9
25
8,9
23
0
35,5
alto
1
2026-04-13
50
1.827
36,9
19,5
20
9,6
24,1
0
39,5
muy_alto
1
2026-04-14
35
647
35,6
19,9
28
11,4
27,4
0
40,7
muy_alto
1
2026-04-15
19
339
36,6
21,8
23
8,8
22
0
38,5
muy_alto
1
2026-04-16
8
331
37,7
21,3
20
14,4
31,3
0
45,2
muy_alto
1
2026-04-17
1
5
36
21,8
23
9,5
21,2
0
40,5
muy_alto
1
2026-04-18
21
1.080
37,4
21,4
23
15,6
33,5
0
46,9
muy_alto
1
2026-04-19
20
923
36,8
20,6
20
13,1
26,6
0
44,5
muy_alto
1
2026-04-20
9
422
36,7
23,1
23
14,7
31,3
0
46,4
muy_alto
1
2026-04-21
9
682
36,1
21,7
27
10,1
25,6
0
40,7
muy_alto
1
2026-04-22
0
0
37
22,6
24
11
23,4
0
41,8
muy_alto
1
2026-04-23
2
250
36,1
21,9
22
15,7
39,2
0
46,9
muy_alto
1
2026-04-24
0
0
36,8
20,8
20
13,2
36
0
44,4
muy_alto
1
2026-04-25
0
0
37,6
20,4
24
13,8
30,2
0
45,3
muy_alto
1
2026-04-26
0
0
34,6
20,6
34
15,2
33,1
0
40,6
muy_alto
1
2026-04-27
0
0
35,2
21,2
27
9,6
22,3
0
35,7
alto
1
2026-04-28
2
40
35,5
20,4
25
10,6
24,1
0
36,7
alto
1
2026-04-29
0
0
34,9
20,1
24
10,6
27,4
0
37
alto
0
2026-04-30
0
0
37
20,5
25
9,3
22
0
36,4
alto
0
2026-05-01
0
0
37,6
22,3
24
9,6
23,8
0
37,6
alto
0
2026-05-02
0
0
37
22,8
29
16,8
36,4
0
44,8
muy_alto
0
2026-05-03
0
0
34,5
22
42
11,6
33,1
0,7
26,9
alto
0
2026-05-04
0
0
36,1
21,5
36
9,7
23,4
2
18,4
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
7.048ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
17zile
12 apr. 2026 – 28 apr. 2026
Comune afectate
3
subprefecturi
A început pe
12 apr.
2026
Focare termice
176
într-un singur focar: 166 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
595MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
12 apr.28 apr.
Vezi evoluția28 apr. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
13 apr.16 apr.19 apr.23 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
38°maximă
39km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,0 mm pe 4 mai.
Zona mai arsese
98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.439 ha în 2016, 2.767 ha în 2017, 1.950 ha în 2018, 1.279 ha în 2019, 1.556 ha în 2020, 1.087 ha în 2021, 188 ha în 2022, 1.005 ha în 2023, 2.920 ha în 2024, 1.992 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 6.873 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită4,0ha
Locuitori≈ 850
În perimetru se aflau aproximativ 4,0 ha construite și locuiau aproximativ 850 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 5 apr. 2026
După · 5 mai 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 21 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 109 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 66: de 4,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5109µg/m³
Zile peste prag22de zile
PM10221µg/m³
Grosime optică0,87
OMS 15
10 apr.15 apr.20 apr.25 apr.30 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 176Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 12 aprilie 2026 și 28 aprilie 2026 (17 zile). Perimetrul îl datează între 12 aprilie 2026 și 21 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.048 hectare (70,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Konsotami (5.789 ha, 6,6 %); Tarihoye (1.621 ha, 3,1 %); Koba (20 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,7 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 12 aprilie 2026 – 21 aprilie 2026. 176 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.