Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Konsankoro, 1 ianuarie 2024 Nionsomoridou, Konsankoro, Moussadou

Stins · ultima detecție 9 ian. 2024, 01:50 UTC

Focul a pornit pe 1 ianuarie 2024 în Konsankoro, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.145 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 254-lea ca mărime din Kankan din 2016 (din 308 cu pagină). Al 98-lea din Guineea în 2024, din 118.

Suprafață arsă
2.145ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
1 ian. 2024 – 9 ian. 2024
Comune afectate
3
subprefecturi
A început pe
1 ian.
2024
Focare termice
60
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
55MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 ian.9 ian.
9 ian. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

1 ian. 2024 · 86 MW · 6 2 ian. 2024 · 9 MW · 1 3 ian. 2024 · 1 MW · 1 4 ian. 2024 · 14 MW · 3 5 ian. 2024 · 96 MW · 12 6 ian. 2024 · 170 MW · 20 7 ian. 2024 · 111 MW · 12 8 ian. 2024 · 2 MW · 3 9 ian. 2024 · 2 MW · 2
1 ian. 3 ian. 6 ian. 9 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
28km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 32 de zile când a început.

Zona mai arsese

42 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 295 ha în 2017, 320 ha în 2018, 411 ha în 2020, 6 ha în 2021, 476 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 907 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,1 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 1.135 ha
    1,4 %
  2. Konsankoro a început aici
    1.020 ha
    1,1 %
  3. 4 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 ian. 33,2 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 36
2 ian. 33,5 °C 19 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 36
3 ian. 33,5 °C 23 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 37
4 ian. 33,4 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
5 ian. 33,3 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 ian. 33,2 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 38
7 ian. 33,6 °C 21 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
8 ian. 34,6 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 38
9 ian. 33,3 °C 24 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
10 ian. după 33,3 °C 31 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 35
11 ian. după 33,1 °C 35 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 ian. după 33,6 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 36
13 ian. după 33,0 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 37
14 ian. după 33,7 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
15 ian. după 33,4 °C 25 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
16 ian. după 33,6 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 38
17 ian. după 33,7 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
18 ian. după 33,0 °C 17 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 ian. după 32,9 °C 33 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 35,7 și o umiditate minimă de 19 %; înainte: 32 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 34.

FWI la pornire 35,7
Umiditate minimă 19 %
Zile fără ploaie 32
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Nzebela, ianuarie 2022
3.802 ha 12 zile FWI 36,6 Umiditate min. 19 % la 90 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
2.158 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
5,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 34)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.145 ha față de o mediană de 2.158 ha) și a durat 9 zile, față de 11 zile.

La 24 din 34 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
28km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 9 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 34, cu o mediană de 5,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 dec. 2023
După · 16 ian. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 117 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 78: de 5,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5117 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10170 µg/m³
Grosime optică0,72
30 dec.2 ian.5 ian.8 ian.11 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Konsankoro?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 ianuarie 2024 și 9 ianuarie 2024: 9 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.145 hectare (21,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Nionsomoridou (1.135 ha, 1,4 %); Konsankoro (1.020 ha, 1,1 %); Moussadou (4 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,6 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 28 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 34. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.158 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 24 din 34 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 5 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 15 ianuarie 2024 → 9 ianuarie 2024.
  2. Data de început: 25 decembrie 2023 → 1 ianuarie 2024.
  3. Nume: Nionsomoridou → Konsankoro.
  4. Ultima zi cu foc: 9 ianuarie 2024 → 15 ianuarie 2024.
  5. Data de început: 1 ianuarie 2024 → 25 decembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.