Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · –

Incendiul de la Kongolo, 10 august 2026 Kongolo

Stins · ultima detecție 10 sept. 2026, 11:40 UTC

Focul a pornit pe 10 august 2026 în Kongolo, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 32 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.129 hectare, împărțit între o singură comună.

Al 493-lea din Republica Democrată Congo în 2026, din 515.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
5.129ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
32de zile
10 aug. 2026 – 10 sept. 2026
Comune afectate
1
teritorii
A început pe
10 aug.
2026
Focare termice
231
într-un singur focar: 107 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
76MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 aug.10 sept.
10 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

10 aug. 2026 · 57 MW · 5 12 aug. 2026 · 2 MW · 2 13 aug. 2026 · 143 MW · 23 14 aug. 2026 · 772 MW · 49 15 aug. 2026 · 113 MW · 16 16 aug. 2026 · 15 MW · 7 17 aug. 2026 · 61 MW · 13 18 aug. 2026 · 3 MW · 3 19 aug. 2026 · 8 MW · 3 21 aug. 2026 · 135 MW · 16 22 aug. 2026 · 38 MW · 11 24 aug. 2026 · 63 MW · 8 25 aug. 2026 · 30 MW · 4 26 aug. 2026 · 60 MW · 6 27 aug. 2026 · 70 MW · 16 28 aug. 2026 · 62 MW · 9 29 aug. 2026 · 98 MW · 11 30 aug. 2026 · 25 MW · 5 31 aug. 2026 · 51 MW · 8 1 sept. 2026 · 1 MW · 1 6 sept. 2026 · 18 MW · 3 7 sept. 2026 · 5 MW · 1 8 sept. 2026 · 10 MW · 2 9 sept. 2026 · 40 MW · 6 10 sept. 2026 · 14 MW · 3
14 aug. 22 aug. 28 aug. 6 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
48km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 13 sept..

Zona mai arsese

64 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 456 ha în 2016, 48 ha în 2018, 6 ha în 2021, 52 ha în 2022, 1.681 ha în 2023, 2.280 ha în 2024, 1.814 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.265 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 22 % din suprafața pe care o are București (51 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kongolo a început aici
    5.162 ha a ajuns pe 10 aug.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită2,4 ha
Locuitori≈ 1.000

În perimetru se aflau aproximativ 2,4 ha construite și locuiau aproximativ 1.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 25 % din suprafața din Republica Democrată Congo

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 aug. 33,7 °C 30 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 30
11 aug. 32,3 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
12 aug. 32,2 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 31
13 aug. 33,5 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 36
14 aug. 33,9 °C 25 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
15 aug. 33,3 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
16 aug. 33,5 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 aug. 33,6 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
18 aug. 33,9 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 38
19 aug. 34,8 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
20 aug. 33,1 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
21 aug. 33,8 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
22 aug. 35,1 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
23 aug. 33,5 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 38
24 aug. 34,3 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
25 aug. 33,9 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
26 aug. 35,1 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 aug. 36,5 °C 19 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
28 aug. 36,1 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
29 aug. 35,3 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
30 aug. 33,6 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
31 aug. 35,5 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
1 sept. 36,0 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
2 sept. 36,5 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
3 sept. 34,8 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
4 sept. 33,5 °C 33 % 32 km/h 0,3 mm Ridicat 37
5 sept. 33,8 °C 33 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 sept. 35,9 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 sept. 32,7 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 34
8 sept. 36,1 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 sept. 34,1 °C 25 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
10 sept. 33,7 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
11 sept. după 35,5 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 38
12 sept. după 32,8 °C 39 % 23 km/h 0,1 mm Ridicat 33
13 sept. după 32,8 °C 40 % 27 km/h 1,1 mm Moderat 21

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 aug. 2026
După · 17 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 111 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 66: de 4,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5111 µg/m³
Zile peste prag37 de zile
PM10114 µg/m³
Grosime optică1,55
8 aug.16 aug.24 aug.1 sept.9 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 231Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kongolo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 august 2026 și 10 septembrie 2026 (32 de zile). Perimetrul îl datează între 10 august 2026 și 3 septembrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.129 hectare (51,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Kongolo (5.162 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 august 2026 – 3 septembrie 2026. 231 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.