Sari la conținut
worldfires
IN · India · –

Incendiul de la Khengjoy, aprilie 2023 India

Stins · ultima măsurătoare pe 13 apr. 2023

Focul a pornit pe 4 aprilie 2023 în Khengjoy, India, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.417 hectare, împărțit între o singură comună.

Al 21-lea din India în 2023, din 22.

Compară cu…

Pentru acest incendiu avem perimetrul GWIS, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins suficient de detaliat: nu există evoluție zi cu zi, dar există împărțirea pe localități.

Suprafață arsă
5.417ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
4 apr. 2023 – 13 apr. 2023
Comune afectate
0
subdistricte
A început pe
4 apr.
2023
Pericol la început
17
Moderat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

37°maximă
31km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Zona mai arsese

50 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 402 ha în 2018, 459 ha în 2019, 2.300 ha în 2020, 190 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.700 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (54 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 apr. 28,1 °C 43 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 17
5 apr. 28,4 °C 36 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 19
6 apr. 32,0 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 25
7 apr. 34,3 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 33
8 apr. 33,9 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 apr. 35,9 °C 18 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 37
10 apr. 36,5 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
11 apr. 36,6 °C 18 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
12 apr. 36,2 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
13 apr. 36,5 °C 22 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
14 apr. după 37,5 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
15 apr. după 36,4 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
16 apr. după 37,9 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 apr. după 38,5 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 apr. după 39,2 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
19 apr. după 37,4 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
20 apr. după 36,7 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
21 apr. după 34,2 °C 33 % 45 km/h 0,4 mm Ridicat 38
22 apr. după 33,8 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
23 apr. după 31,0 °C 33 % 27 km/h 0,9 mm Ridicat 25

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 17,2 și o umiditate minimă de 43 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 17,2
Umiditate minimă 43 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Matupi, martie 2022
2.515 ha 4 zile FWI 19,4 Umiditate min. 42 % la 239 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
4.752 ha
suprafață mediană
20 %
au trecut de 10.000 ha
1,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.417 ha față de o mediană de 4.752 ha) și a durat 10 zile, față de 13 zile.

La 4 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
31km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 15, cu o mediană de 1,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 mar. 2023
După · 20 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 148 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 80: de 5,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5148 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10211 µg/m³
Grosime optică1,77
2 apr.5 apr.8 apr.11 apr.14 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din India

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Khengjoy?
GWIS (Copernicus) îl datează între 4 aprilie 2023 și 13 aprilie 2023: 10 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.417 hectare (54,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,6 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din India (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 4.752 ha; 20 % au trecut de 10.000 ha. La 4 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.